Salzburg Chamber Soloists
Salzburg Chamber Soloists

Biyografi

1991’de kemancı Lavard Skou-Larsen ve bir avuç meslektaşı alışılmadık bir topluluk oluşturmaya karar verdi. Bu topluluğun amacı orkestral oda müziğini solist özgürlüğü ile icra etmekti.

Skou-Larsen, bir grup birinci sınıf müzisyene sahip olana kadar Avrupa’yı ve dünyanın geri kalanını taradı. Onların ilham kaynağı ve karizmasıyla grubun birçok üyesini önemli ölçüde etkilemiş olan unutulmaz Fransız kemancı Sandor Végh’di. Varlığının sadece ilk yılında orkestra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı gezdi.

Bu turun başarısı sayesinde gruba, Boris Belkin, Mischa Maisky, Michel Dalberto, Rodolfo Bonucci, Jean-Bernard Pommier, Giora Feidman veya Alexander Lonquich gibi ünlülerle sayısız konserler yapmaları için davetler geldi. 1992’den 1995’e kadar, Boris Belkin topluluğun Sanat Yönetmenliğini yürüttü ve orkestra onun döneminde Mozart çalışmalarının iki CD olarak yayınladı.

1993 yılında Güney Amerika’nın ilk büyük turu gerçekleşti. Bir başka başarı da orkestraların Şubat 1995’te Nantes / Fransa’da düzenlenen “La Folle Journee Mozart”a katılması oldu. Aynı yıl orkestra ikinci Güney Amerika turnesini tamamlayarak, festivalde sahne almış en iyi yabancı orkestra ödülü ile geri döndü.

O zamandan beri orkestra Concertgebouw/Amsterdam, Philharmonie/Berlin, Theatre des Champs Elysee/Paris, Tonhalle/Zürih, Teatro Municipal/Rio de Janeiro ve diğer önemli konser salonlarında sahne aldı.

Salzburg Chamber Soloists, “Academia Chigiana”/Siena, Turku Musikfestival/Finlandiya, Mozart Festivali/Würzburg, Schubertiade/Roskilde, Cannes’daki MIDEM ve Salzburger Kulturtage dahil olmak üzere çeşitli festivallerin düzenli misafirleridir. 2001 yılında orkestra, “Baalbeck Festivali”nin son konserini vermek üzere Lübnan’a davet edildi.

Ocak 2002’de topluluk, oyuncu Senta Berger ile birlikte Almanya’yı gezdi ve Antonio Vivaldi ve Astor Piazzolla’nın müzikleriyle “8 Mevsim”i seslendirdi.

2003 yılında Arjantin Tango’sunu kutlayan bir özel bir etkinlikle, Giora Feidman ile Klezmer ile Almanya’yı gezdiler.

“Salzburg Chamber Soloists” 2004’te Kuzey Amerika turlarında San Francisco, Tacoma, Orange County (Los Angeles), Chicago, Calgary ve diğer büyük şehirlerde çok başarılı performanslar sergilediler.

Ekim 2005’te üçüncü Güney Amerika turlarında önceden konser verdikleri şehirlerin yanı sıra Sao Paulo, Curitiba, Rio de Janeiro, Santiago de Chile’de gibi şehirlerde Mozart, Mendessohn, Bruckner, Elgar ve Bartok performanslarıyla yine adlarından söz ettirdiler.

2006 yılında Wolfgang Amadeus Mozarts’ın 250. Doğum yılında , orkestra Salzburg’da prestijli “Grosser Saal des Mozarteums”da tam 17 konser verdi ve dünya çapında Almanya, Fransa, Belçika, İspanya, Türkiye, İtalya ve İsviçre’deki en prestijli festivaller ve konser salonlarında 100’den fazla konser verdi.

Salzburg Chamber Soloists 30 yıllık müzik serüvenlerinde sayısız birçok başarıya imza atarak günümüzün en saygın oda müziği gruplarının en başında gelmektedirler.

Salzburg Chamber Soloists DENON (Coviello Classics) için birçok CD kaydı yaptılar.

Video Galeri