Trio Sora
Trio Sora

Biyografi

“Trio Sōra gerçekten harika bir topluluk. Besteyi anlamaları, birbirlerini dinlemeleri, hassas ve canlı müzik yapmaları – bunların hepsi bana neşe ve zevk verdi.”
Sir Andras Schiff

“Son yıllardaki en ilham verici topluluklardan biri.”
Artemis Quartet

Sōra” Kızılderili dilinde uçarken şarkı söyleyen bir kuşun isimdir ve bu isim piyanist Pauline Chenais, kemancı Clémence de Forceville ve çellist Angèle Legasa‘dan oluşan “Trio Sōra” yı mükemmel yansıtmakta ve karakterize etmektedir.
Bu üç müzisyenin bir araya gelerek yarattıkları olağanüstü sahneyi, seyahati ve piyanolu üçlü repertuarını birlikte paylaşırken hissettikleri sevgileri onların korumaya kararlı oldukları en çarpıcı özellikleridir.

Yorumlarının cüretkârlığı ve mükemmelliğinin fark edildiği titizlikle hazırlanmış ilk kayıtlarını, uzun araştırmalar ve karar verme sürecinde sonrasında, Ludwig van Beethoven’ın eşsiz güzellikteki altı büyük piyano üçlüsüne adamaya karar vermişler. “BEETHOV3N” albümlerinde bestecinin el yazmalarının titizlikle incelenmesiyle güçlenen, onun bu eserleri bestelerken yaptığı yazışmaları ve notalarının detaylı analiziyle, Trio Sōra Beethoven’in müziğinin modernliğini, karmaşıklığı ve zenginliğini keşfettikleri eşsiz bir kayda imza atmışlar.

Trio Sōra çıkardıkları üçlü “BEETHOV3N” albümü aracılığıyla, Beethoven’la özleştirilmiş sağır,mutsuz, huysuz, asosyal ve yoksul besteci algısını akıllardan silerek, klasik müzikseverleri ateşli, gençliği canlandıran, esprili, tutkulu, hassas ve sürekli âşık bir Beethoven’la tanıştırmak istediklerini ve albümlerini dinleyen herkesin bunu nasıl başardıklarına şahit olacaklarından gururla bahsediyorlar.

Trio Sōra, Paris’te “National Superior Conservatory of Music and Dance” konservatuvarında Claire Désert’in sınıfında kuruldu. Ardından Belçika’da Artemis Quartet ile,
Kraliçe Elizabeth Müzik Şapeli’nde yapılan konser onlar için bir başlangıçtı. Özellikle Mathieu Herzog, András Schiff, Menahem Pressler ve Ébène Quartet’le gibi sanatçılarla çalışmak Trio Soran’nın çıktığı bu müzikal yolculukta onların sanatsal kimliğini besleyen ve müziği sıradışı yorumlamaları konusunda onları cesaretlendiren en büyük etkenler oldu.

Trio Sōra’ nın gün geçtikçe yükselen kariyer grafiği bu genç ve çok yetenekli üç müzisyeni Londra’daki Wigmore Hall ve Southbank Centre, Bonn’daki BeethovenHaus, Festival de Verbier, Philharmonie de Paris, Louvre Auditorium, Folle Journée de Nantes veya Festival d’Aix-en-Provence gibi ünlü uluslararası sahnelere taşıdı.

Trio Sōra kariyerleri boyunca Parkhouse Ödülü, HSBC Académie du Festival Ödülü, 2017’de d’Aix-en-Provence, 2018’de Verbier Festival Akademisi Özel Ödülü, 2020’de bir Borletti-Buitoni Güven Bursu gibi saygın birçok uluslararası ödüle layık görüldü. Topluluk imza attıkları başarılarına istinaden Singer-Polignac Vakfı, Le Dimore Del Quartetto, ProQuartet-CEMC, Boubo-Müzik Vakfı, Günther Caspar Vakfı, Spedidam, Pleyel ve İsviçre Yaşam Vakfı gibi kurumların müzikal himayesi altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Trio Sōra’nın iki değerli ekip üyesi Clémence de Forceville (1777 yılı Giovanni Battista Guadagnini yapımı keman) ve Angèle Legasa (1767 Giulio Cesare Gigli yapımı çello) performanslarında Boubo Müzik Vakfı (Boubo Music Foundation) tarafından cömertçe tahsis edilen çok değerli 2 enstrümanı kullanmaktadırlar.

Video Galeri