Pietro ROFFI (Akordiyon)
Pietro Roffi

Biyografi

“Pietro, teknik olarak çok iyi hazırlanmış bir müzisyendir, aynı zamanda şiirsel ve sofistike bir ifade yeteneğine sahip, enstrümanını şarkı söyletebilen ve bestecinin müzikal düşüncelerini hayal gücü ve empati ile takip edebilen bir müzisyen.”
DARIO MARIANELLI
(Oscar Ödüllü Besteci)

Pietro Roffi omzundaki akordeonuyla neredeyse tüm dünyayı dolaştı.

1992 doğumlu Roffi, akordeon çalmaya altı yaşında başladı ve Roma’da bulunan “St.Cecilia Konservatuarı” ndan de yüksek derece ile mezun oldu.

İlk çıkışını Roma’daki Auditorium Parco della Musica’da Oscar ödüllü Dario Marianelli’nin Ennio Morricone’nin 90. doğum gününü kutlamak için bestelediği “Serenata”yı, Carlo Rizzari yönetimindeki Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia ile İtalyan Başbakanı huzurunda çalarak yaptı.

Yoğun bir konser faaliyeti yürütmekte olan başarılı sanatçı ve dünya çapında solist olarak Internationalen Jugendsinfonieorchesters ile Bremen’de (Almanya) “Die Glocke” gibi prestijli konser salonlarında senfonik orkestralarla olarak yüz elliden fazla ses getiren konser gerçekleştirmiştir.

Roffi’nin Bükreş’in en prestijli salonlarından biri olan Athenaeum’da, Gabriel Bebeselea’nın yönetimindeki “Ulusal Gençlik Orkestrası” ile birlikte V. Trojan’ın akordeon ve orkestra için bestelediği “Peri Masalları” konçertosunu seslendirdiği konseri hem seyircilerden hem de eleştirmenler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Ayrıca, Genç Akordiyonist 2017’de J.S. Bach’ın “Goldberg Varyasyonları” ile Litvanya’dan başlayan bir turneye çıktı.

Bu turnesinde İtalya’da IUC Concerti alla Sapienza’da, Teatro del Grande Eliseo’da, Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea’da, Expo Milano, Notti a Castel Sant’Angelo ve Narnia Festivali’nde, İngiltere’de Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde ve Peterborough Katedrali’nde, Arjantin’de on üç şehirde (kapalı gişe ), Malta’da Miftuħ Uluslararası Müzik Festivali’nde, Çin Pekin, Tianjing ve Nanjing Sanat Üniversitelerinde, Avustralya’da Melbourne ve Woodend Kış Sanatları Festivali’nde, Brezilya’da Rio de Janeiro Sala Italia ve Museu Nacional de Belas Artes’de, Hırvatistan, İspanya ve Norveç gibi birçok ülke büyük beğeni toplayan konserler gerçekleştirdi.

2017’de Dario Marianelli’nin meşhur “Anna Karenina” filminin müziği “Konser Süiti” ni Roma’daki Teatro Palladium’da, Luciano Acocella’nın yönetiminde Roma Tre Orkestrası ile ve Pordenone’deki Teatro Verdi’de solist olarak çaldı. Bu performansları ünlü Oscar ödüllü besteciyle Dario Marianelli tarafından çok beğenilmiş ve Marco Tullio Giordana’nın yönettiği yeni filmi “Nome di Donna”nın film müziğini kaydetmesi için kendisinden davet almıştır.

Kariyerinde birçok ödüller kazanan sanatçı 2010 yılında Uluslararası Castefidardo Yarışması’ndan virtüöz kategorisinde birincilik ödülü’nü kazanmıştır.

Pietro Roffi akordiyonun öncüleri kabul edilen O. Murray (İngiltere), C. Jacomucci (İtalya), Y. Shishkin (Rusya), F. Angelis (Fransa), M. Rantanen (Finlandiya), S. Hussong (Almanya) CX Qing (Çin), R. Sviackevicius (Litvanya), I. Alberdi (İspanya), A. Melichar (Avusturya) ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Domenico Scarlatti’nin en iyi yorumcularından biri olarak gösterilen sanatçı, kısa süre önce piyanist Alessandro Stella ile birlikte “Continuo Records” için Astor Piazzolla’nın da eserlerinin yer aldığı “Tutto Tango”yu kaydetti. Pietro, besteci kimliğinin ön plana çıktığı 1999 yılında “Il Nuovo Rumore Italiano” adıyla “INRI Classic” etiketiyle bir CD çıkarttı.

Başarılı bir solist olmasının yanı sıra Roffi, Bükreş’teki Ulusal Müzik Üniversitesi’nde ustalık dersleri vermekte.
Tüm dünyadan hayranları olan sanatçı Romanya, İtalya ve Çin’de ulusal TV ve radyolar için canlı konserler kaydetti.

Pietro Roffi bir kültür elçisi olarak her yıl İtalyan Büyükelçilikleri ve tüm dünyadaki İtalyan Kültür Enstitüleri tarafından İtalya’yı temsil etmesi için davet edilmektedir.
Sanatçı 2020 yılında tüm dünyada büyük beğeni toplayan ve ülkemizde de gösterilen, Dario Marianelli’nin “Pinocchio” animasyon filmi için yazdığı (Matteo Garrone ve Roberto Benigni ile birlikte) film müziğini kaydetti.

Pietro Roffi, önde gelen akordiyon sanatçılarının tercih ettiği bir “Bugari Armando Spectrum”u çalıyor.
Sanatçı hali hazırda büyüdüğü Roma yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Valmontone’da yaşıyor.

Video Galeri