Alexander BOLDACHEV (Arp)
Alexander Boldachev

Biyografi

Alexander Boldachev virtüöz arp sanatçısı, besteci, öğretmen, İtalyan Arp evi Salvi Harps’ın özel sanatçısı ve Bolşoy Tiyatrosu’nun daimi solisti olarak Avrupa ve dünyada tanınan bir sanatçı. Boldachev Zürih Akademisi’ni, Profesör Catherine Michel’in en iyi öğrencisi olarak arp, beste ve şeflik alanında yüksek lisans derecesiyle tamamladı.

Bir düzineden fazla, beste yarışmalarını da dahil olduğu, “Britain’s Brilliant Prodigies”, “Aoyama Müzik Ödülü” gibi prestijli uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı.

Avusturya’da kültür alanında gösterdiği yüksek başarılara istinaden Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından bizzat ödüllendirildi. Başarılı arpçı ayrıca 2021’de Moskova Hükümeti Bakanı’ndan bir teşekkür mektubu aldı.

Alexander 25 yılı aşkın aktif çalışmasının sonucu, çok geniş bir repertuara sahip bir sanatçı ve yaratıcı bir yapımcı haline geldi. Aktif solistlik kariyerinin yanı sıra Alexander aynı zamanda bir eğitmen, konser ve etkinlik organizatörü, ilginç bir konuşmacı ve sunucu, müzik araştırmacısı – aranjör ve bir besteci olarak müziğin her alanında faaliyetlerini sürdürmekte.

Alexander Boldachev bir arp virtüözü olarak Rusya’yı tüm kıtalarda temsil eden bir sanatçı ve deneyimlerini aktif olarak katıldığı ustalık sınıflarında genç sanatçılara aktarmakta. Ayrıca Alexander kendini ve sanatını arpın & Rus müziğinin popülerleşmesine adanmış bir sanatçı olarak ülkesinde ve dünyada ön plana çıkmakta.

Örnek olarak başarılı arpçı 2019’da Zürih’te Spivakov Vakfı ve İsviçreli meslektaşlarının desteği ile birçok Rus sanatçının katıldığı ilk Arp Festivali’ni ve 20 Ekim 2020’de 50 ülkeden 100’den fazla arp sanatçısını tek bir çevrim içi platformda bir araya getirdiği “Dünya Arp Günü” nü başlattı.

Alexander beş yaşından itibaren arp, piyano çalmakta ve besteler yapmaktadır. Müzik eğitimine memleketi St.Petersburg’da başladı, on iki yaşından itibaren Fransa’da ve on beş yaşında İsviçre’de eğitimine devam etti. Dünya çapında solist olarak konserler vermesinin yanı sıra Toronto’daki Kraliyet Konservatuarı, New York’ta Juilliard, Londra’da Kraliyet Akademisi, Budapeşte’de Liszt Akademisi gibi eğitim kurumlarında ustalık sınıfları vermekte.

Başarılı arpçı 2018 yılında “FIFA Dünya Kupası Açılış Töreni”nde kendi bestesiyle sahneyi Robbie Williams ve Aida Garifullina ile paylaşarak elektronik arp solosu seslendirdi. Alexander New York’taki Carnegie Hall, Paris’teki Hall of Gaveau, Viyana’daki Musikverein, St. Petersburg’daki Büyük Filarmoni Salonu gibi dünyanın en prestijli salonlarında hem solo hem de birçok prestijli Avrupa ve Rus orkestrası ile birlikte konserler vermekte.

Çok yönlü arpçı, Los Angeles düzenenlenen “Akademia Müzik Ödülleri”nde Red Hot Chili Peppers’ın “Californication”ı yaptığı arp düzenlemesinin performansı “En İyi Rock Cover Şarkısı” ödülüne layık görüldü.

2017’de Bolşoy Tiyatrosu’nun baş şefi Tugan Sohiev, Alexander’ı gala konserlerine düzenlemelerini kendi yaptığı “Carmen”, “Faust’un Mahkûmiyeti” ve çok beğenilen “Nureyev”i icra etmesi için solist olarak davet etti Ve sanatçı bu tarihten itibaren Bolşoy Tiyatrosu’nda besteci, müzik direktörü ve hatta oyuncu olarak çalışmaktadır.

Genç sanatçı 2018 yılında ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, Brezilya, Kanada, İsviçre, Çin, Singapur, Hong Kong, Endonezya, Almanya, Türkiye, Arjantin, İtalya, Sırbistan ve Rusya’yı kapsayan ilk dünya turnesine çıktı.

Birçok albüm kaydı bulunan sanatçı Chopin’in müziğini arpla seslendirdiği “Frédéric”, en sevdiği opera ezgilerini derlediği “Orkestra Olarak Tek Arp” ve 15 ünlü Rus bestecinin farklı enstrümanlar için bestelediği eserleri düzenleyip çaldığı “Arp ile Rusya’dan” kayıtları ile ön plana çıkmaktadır.

Video Galeri