Geoffrey GORDON (Besteci)
Geoffrey Gordon

Biyografi

Amerikalı -İngiliz besteci Geoffrey Gordon’un çağdaş müzik repertuarına katkıları olağanüstü olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Yoğun ve bereketli uyum, tutkulu melodi, enstrümantasyonun mükemmel kullanıldığı ses dokuları onu müziğini en iyi tanımlayan unsurlardır .

Bestecinin eserleri arasında orkestra ve oda müziği (vokal ve enstrümantal) ile tiyatro, dans ve de film müzikleri yer almaktadır.

“Müziği karanlık bir şekilde baştan çıkarıcı” New York Times
“Karmaşık, doyurucu” BBC Music Magazine
“Çarpıcı” (Philadelphia Inquirer)
“Yanardöner ve şiddetli” The Chicago Tribune
“Gergin ve canlandırıcı” Classical Ear
“Rahatsız edici” Strings Magazine
“Sürükleyici” (Bachtrack)
“Olağanüstü” (Fanfare)

Gordon’un “Lux Solis Aeterna”sını Chicago Tribune’de müzik eleştirmeni olan John von Rhein, “mükemmel bir şekilde hazırlanmış müziğin kozmik bir güzelliği” olarak nitelendirmiştir.

Uluslararası alanda bir dizi otorite tarafından onurlandırılan Geoffrey Gordon, 2018 konser sezonu için saygın bir komisyon tarafından biri prömiyer olmak üzere Aaron Copland House’da iki kez besteci olarak görev yaptı ve 2017 yılında büyük bir onur olan Mario Merz Müzik Ödülü’nü kazandı.

Ünlü bestecinin çalışmaları Barlow Endowment, National Endowment for the Arts, United Performing Arts Fund, the Concert Artists Guild, the American Composers Forum, Meet the Composer, the MacArthur Foundation, the American Music Center, the Abelson Foundation, Mary Flagler Cary Trust, Cheswatyr Vakfı ve Bush Vakfı tarafından finanse edilmektedir.

Gordon Cannes’daki La Napoule Sanat Vakfı’nda ve Chicago’daki tarihi Cliff Dweller Club’ın daimi himayesi altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Başarılı besteci Lincoln Center Oda Müziği Derneği tarafından verilen “Elise Stoeger Ödülü”ne aday gösterilmiş ve Academy of Arts and Letters tarafından besteci olarak literatürde tanınma hakkı kazanmıştır.

Besteci çalışmalarını sürdürmesi için Boston Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Londra’daki Guildhall’dan akademik burs desteği almıştır.

Gordon, The Philharmonia, the Munich Philharmonic, the Copenhagen Philharmonic, the Antwerp Symphony Orchestra, the Bergen Philharmonic, the Minnesota Orchestra, Malmö Symfoniorkester,Philharmonique de Radio France, Orchester Symphonique de Québec, Cleveland Orkestrası, St. Paul Oda Orkestrası, İngiliz Yaylı Orkestrası, Milwaukee Senfonisi, Buffalo Filarmoni, Britten Sinfonia, Birmingham Çağdaş Müzik Grubu, JACK Quartet, Ensemble Meitar, Boston Modern Orkestra Projesi, San Francisco Çağdaş Müzik Oyuncuları ve International Contemporary Ensemble dahil olmak üzere dünyanın en iyi topluluklarıyla çalışmaktadır.

Besteci yakın gelecekte saksafon solisti Tim McAllister, trombonist Yu Tamaki Hoso ve BBC Young Musician korna solisti Benjamin Goldscheider’ın gibi sanatçılar ile projelerde birlikte çalışmalara başlayacaktır.

En iyi uluslararası solistlerle iş birliği içinde olan Gordon birçok yeni orkestra ve oda çalışmaları içinde yer almaktadır . Besteci viyolonsel sanatçısı Benedict Klöckner için Berlin (Filarmoni Salonu, 25.6. 2021), Frankfurt (Alte Oper 11.12.2021) ve New York’taki (Carnegie Hall Kasım 2021)) vereceği resitallerinde yer prömiyeri yapılacak solo çello için yeni besteler yazmaktadır.

Nisan 2020’de Londra Holy Week Festival’inde Royal Holloway Korosu ile çifte koro ve solo çello için yaptığı koro çalışması “Crucifixus” St. John’s Smith Square’de prömiyeri gerçekleştirilecekti. (Pandemi sebebiyle ertelendi).

Ocak 2019’da Geoffrey’in Gordon’un Franz Kafka’nın eserinden esinlendiği basklarnet konçertosu “Prometheus”un galası The Philharmonia tarafından Londra Kraliyet Festival Salonu’nda gerçekleştirilmesinin ardıdan Nisanda Minnesota Orkestrası ve Malmo Senfoni (İsveç) ile İskandinav prömiyerleri izledi.

“University Paris Sciences et Letters” tarafından kurulan ve Institut Curie ve CNSM’nin ev sahipliğinde Muse-IC Project tarafından yaptırılan, evrenin ilk titreşimlerine yönelik araştırmaya dayanan yeni bir oda çalışması, 2019’da Paris’te Orchestre Philharmonique de Radio France üyeleriyle Salle Cortot’ta gösterildi.

Karl Marx şiiri “Harmonie -an Jenny”nin soprano ve solo viyolonsel için prömiyeri ilk Marx’ın memleketi Trier Almanya’da ve daha sonra İngiltere CBSO Centre’da dünyaca ünlü Birmingham Contemporary Music Group’un performanslarıyla gerçekleştirildi.

Bestecinin şair john Keats’in “Ode to a Nightingale” eserine yaptığı bestesi SATB korosu ve solo viyolonsel prömiyeri Mayıs 2018’de Kopenhag’da Mogens Dahl Oda Korosu ile yapıldı.

Geoffrey Gordon’un sadece çello eserlerinden oluşan Lan Shui yönetimindeki Kopenhag Filarmoni ile kaydettiği yeni CD’si 2020 Nisan ayında BIS etiketiyle müzik severler ile buluştu.

Bestecinin İngiliz Yaylı Müzik Orkestrası tarafından seslendirilen trompet, piyano ve yaylılar için ikili konçertosu “Saint Blue” CD’si Signum etiketiyle yayınlandı. Bestecinin son yıllarda kazandığı başarılar ve gerçekleşen prömiyerleri şöyledir:

• “Clavier ve Sonnets” Viyana Arnold Schoenberg Center Peter Quince prömiyeri Mart 2018.
• Ekim 2017’de James Gaffigan yönetimindeki Münih Filarmoni, trompet Konçertosu CHASE prömiyeri.
• Viyolonsel sonatı FATHOMS’un prömiyerini Aralık 2015 Carnegie Hall
• Los Angeles Filarmonisi Baş kornacısı Andrew Bain için sipariş edilen korna, mezzo ve piyano için “Winterleben” Ağustos 2015’te Los Angeles’taki 47. Uluslararası Korno Sempozyumu’nun bir parçası olarak prömiyerini yaptı.
• New York City ve Chicago’da prömiyeri yapılan klarnet ve yaylı çalgılar dörtlüsü (JACK Dörtlüsü ve New York Filarmoni’nin ana klarnet’i Anthony McGill) için yeni bir oda çalışmasıyla American Music Project’ten 2015 komisyon ödülünü aldı.
• 2016 yılında İsveç’in Visby kentindeki “International Center for Composers”da besteci ödülüne layık görüldü.

Geoffrey Gordon Washington’da bir ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers) temsilcisi olarak görevini üstlenerek telif hakkılarının koruması ve bestecilerin haklarını savunmak adına Kongre’de lobicilik yapmıştır.

Video Galeri