Benedict KLOECKNER (Çello)
Benedict Kloeckner

Biyografi

Benedict Kloeckner, yeni nesil viyolonsel sanatçılarının saygın bir temsilcisi olmanın yanı sıra enstrümanı için harika bir ses ve dünya çapında bir icracıdır.

Ünlü çellist Avrupa Radyo Yarışması’nın, Verbier Festival Akademisi Nicolas Firmenich ödülünün ve Berlin Emanuel Feuermann yarışmasının birincisidir.

Kraliyet Filarmoni, Alman Radyo Filarmoni Orkestraları, Mozarteum Orkestrası Salzburg, NDR ve Leipzig Radyo Senfoni Orkestraları, Kremerata Baltica ve Münih Oda Orkestrası gibi tanınmış orkestralarla birlikte, Christoph Eschenbach, Howard Griffiths, Ingo Metzmacher, Michael Sanderling ve Heinrich Schiff gibi şeflerle çalışmıştır.

Daniel Barenboim ve Sir Simon Rattle gibi üst düzey ustalar ile performanslar sergileyen sanatçı, Berlin Filarmoni Salonu, New York’taki Carnegie Hall, Chicago’daki Symphony Hall, John Washington’daki F Kennedy Center, Londra’daki Tonhalle Zurich, Cadogan Hall ve Barbican Center, Athenäum Bukarest, Concertgebouw Amsterdam ve Musikverein Wien gibi mekânlarda sahne almıştır.

Başarılı bir oda müzisyeni olan Benedict, Sir András Schiff, Anne Sophie Mutter, Gidon Kremer, Christoph Eschenbach, Antoine Tamestit, Emmanuel Axe, Fazıl Say, Lisa Batiashvili, Yuri Bashmet, Benjamin Grosvenor, Lars Vogt ve Christian Tetzlaff gibi dünyaca ünlü virtüöz sanatçılarla performanslar gerçekleştirmiştir.

2018’de Eun-Hwa Cho’nun çello konçertosunun Seul Sanat Merkezi’nde Christoph Poppen yönetimindeki Kore Oda Orkestrası ile dünya prömiyerinin yanı sıra Wolfgang Rihm’in iki Çello için ikili konçertosunun dünya prömiyerini üstün bir başarıyla gerçekleştirmiştir.

Virtüöz çellist 2020 de Eric Tanguys’un yeni “Cello Solo” çalışmasının dünya prömiyerini Abbaye de Thoronnet’te sergileyecek. Ayrıca başarılı sanatçı 2021’de Wolfgang Rihm ‘in en son bestelediği “Viyolonsel Konçertosu”nu prömiyerini gerçekleştirmek üzere bizzat besteci tarafından davet edilmiştir.

2019/2020 sezonunda, Slovak ulusal Orkestrası ile Asya turnesinde Dvorak konçertosu, çeşitli Avrupa Turlarında Beethoven Tripel Konçertosu ve Berlin, Washington ve Hollanda’daki resitallerde 6 Bach Süitinin tamamını çalacağı duyurulmuştur.

Ayrıca sanatçının 2021 yılında Filarmónica de Buenos Aires ve Teatro Colon Buenes Aires’te vereceği resital Güney Amerika Turu’na da çıkacağı programında yer almaktadır.

2021’de Berlin Filarmoni salonu, Frankfurt Alte Oper ve Carnegie Hall New York’ta 6 Bach süitini aralıksız icrasını gerçekleştireceği konserleri merakla beklenmekte..

Maestro Shinik Hahm’ın yönettiği Schumann konçertosu, Lichtenstein ulusal Orkestrası ile Prokofiev Sinfonia konseri, Capetown ve Johannesburg Filarmoni, Alman ulusal tiyatro orkestrası ile Gulda konçertosu ve Haydn büyük konçertosu ile sahneye çıkacak. Nordwestdeutsche Philharmonie, Gewandhaus Leipzig, Seul Sanat Merkezi ve Palais des Beaux Arts Brüksel gibi salonlarda turnede olacak.

Sanatçının diskografisinde, Robert Schumann’ın Alman Record Critics ödülüne aday gösterilen çello konçertosunun çok beğenilen bir kaydını ve Gidon Kremer, şefler Heinrich Schiff ve Michael Sanderling, piyanistler José Gallardo, Danae Doerken, Howard Blake, Anna Fedorova ile ortak çalışmaları ile gerçekleştirdiği birbirinden güzel kayıtlar yer almakta.

Çok başarılı bir müzisyen olmanın yanı sıra Benedict 2014’ten beri, Vilde Frang, Louis gibi Avrupa ve dünyanın en ünlü sanatçılarını ağırlayan “Koblenz Uluslararası Müzik Festivali”nin hem kurucusu hem de sanat yönetmenliğini yürütmektedir.

Bu Avrupa’nın en önemli klasik müzik etkinliklerinden biri olmaya aday festival Vilde Frang, Louis Schwizgebel, Boris Giltburg, Georgian ve Münih Oda orkestraları gibi orkestralara ev sahipliği yaparak her geçen gün daha da ünlenmektedir.

Benedict Kloeckner genç bir solisti olarak, Martin Ostertag ve Kronberg Academy Masters’ ile, 2009’dan 2017’ye kadar “Angela Winkler-Scholarship” tarafından nezaketle finanse edilen bir bursla Frans Helmerson ve Gary Hoffman ile çalışma ayrıcalığına sahip olmuştur.

Benedict Kloeckner ayrıca Steven Isserlis, Gidon Kremer, Michael Sanderling ve Sir Andras Schiff, sanatsal gelişimi için sundukları müzikal içgörü ve destek için çok minnettar olduğu dile getirmekte.

Yıldız çellist daha önce Maurice Gendron tarafından çalınan, İtalyan luthier Francesco Rugeri yapımı 1690 Cremona yapımı bir çello çalmaktadır.

Video Galeri