Maja BOGDANOVIC (Çello)
Maja Bogdanovic

Biyografi

“Sırp doğumlu çellist Maja Bogdanovic, kendine özgü karakteri, yorumlayıcı olgunluğu ve teknik güvenliğiyle sıra dışı bir ton güzelliği sunan olağanüstü bir resital verdi.”
The Strad -Dennis Rooney

“Çellocu Maja Bogdanovic gösteriş yapacak çok şeyi olan ama asla iddialı olmayan, fütursuzca etkileyici bir sese sahip gerçek, duygulu bir sanatçı.”
New York Concert Review

Carnegie’nin Weill Salonu’ndaki çarpıcı ilk resitalinin ardından The Strad, Maja Bogdanovic’i “olağanüstü tonal güzellikte olağanüstü bir performans ve büyük bir yorum olgunluğu” şeklinde övgüde bulundu. Maja o zamandan beri günümüzün önde gelen çellistleri arasında yerini almıştır.

Tonhalle Orchester Zürih, Tokyo Filarmoni, Minas Gerais Senfoni, Münih Oda Orkestrası, Belgrad Filarmoni, Berlin Senfoni ve Sloven Radyo Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla birlikte konçertolar seslendirdi.

Maja ABD’de ilk çıkışını 2017 Grand Teton Müzik Festivali’nde Cristian Macelaru yönetiminde yaptı. Ayrıca Forth Worth Symphony, Spokane Symphony, Lubbock Symphony, Portland Symphony, Columbus Symphony ve Princeton Symphony gibi orkestralar eşliğinde konserler verdi.

Aynı zamanda tutkulu bir oda müzisyeni olan Maja Bogdanovic, Finlandiya’daki Kuhmo Festivali, Amsterdamse Çello Biënnale, Festival de Radio France et Montpellier, Folle Journée/Nantes, Storioni Festivali ve Stift International Hollanda Oda Müziği Festivali gibi önde gelen oda müziği festivallerinde Martha Argerich, Yuri Bashmet, Julian Rachlin, Nino Gvetadze, Daniel Rowland, Nemanja Raduloviç ve Marianna Schiriniyan gibi dünyaca ünlü sanatçılarla birçok muhteşem konserler verdi.
Maja, Lyrinx ve Nimbus plak şirketleri için uluslararası yayınlanmış birkaç CD yaptı ve piyanist Maria Belooussova ile birlikte Glière ve Rachmaninoff’a adanmış ‘Eastern Wind’ (Orchid Classics) CD’sini kaydetti. Maja’nın kemancı Daniel Rowland ile birlikte yayınladığı son CD’si (Challenge Records), ‘Pas de deux’, Penderecki, Vasks, Sollima ve Nisinman’ın eserlerinin dünya prömiyer kayıtlarını içeriyor. Ve bu kayıt Hollanda’nın önde gelen NRC Handelsblad gazetesi tarafından ‘çello ve kemanın büyülü bir buluşması’ olarak tanımlandı.

Maja Bogdanovic, geniş repertuarında çağdaş müziğe özel bir yer ayırıyor. Nicolas Bacri, Sofia Gubaidulina, Krzysztof Penderecki, Philip Sawyers, Eric Tanguy, Benjamin Yusupov, Natasha Bogojević, Isidora Žebeljan gibi birçok günümüz bestecisinin eserlerinin prömiyerlerini gerçekleştirdi. Bogdanovic’in ünlü besteci ve şef Krzysztof Penderecki ile iş birliği 2008 yılında Belgrad Filarmoni ve Ljubljana’da Sloven Filarmoni ile bestecinin yönetiminde 2 No’lu Viyolonsel Konçertosunu seslendirdiği konserlerle başladı. Bu başarılı konserlerin ardından yıldız çellist Tonhalle Orchester Zurich, Orchestra National de Pays de la Loire ve Krakow Filarmoni ile ses getiren konserler verdi., Maestro Penderecki’nin 80. ve 85. doğum günlerini kutlamaları için Varşova ve Krakow’da düzenenlenen özel konserlere Lorin Maazel, Anne-Sophie Mutter’inde gibi dünyanın önde gelen sanatçıları ile birlikte çalmak için davet edildi. Maja 2019 yılında Krzysztof Penderecki’nin “İkinci Viyolonsel Konçertosu”nu Maestro Penderecki rehberliğinde DUX Label için kaydetti.

Maja Bogdanovic Güney Kore’de düzenlenen “3. Aldo Parisot Çello Yarışması”nda Birincilik Ödülü, Tokyo “Gaspar Cassado Uluslararası Yarışması”nda İkincilik Ödülü ve Özel Seyirci Ödülü ve Paris’teki Concours Rostropovich’te Özel Ödülü gibi çok sayıda uluslararası yarışmadan ödüller kazandı.

Sırbistan’ın Belgrad kentinde doğan Maja, çok erken yaşlarda çello çalmaya başladı ve Zemun’da Profesör Nada Jovanovic ile birlikte çalıştı. Yüksek lisans eğitimini Michel Strauss ile tamamladığı Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris’ten Birincilik Ödülü ile mezun oldu; Oradayken Itamar Golan ve Pierre-Laurent Aimard ile oda müziği eğitimi aldı. Paris’teki eğitiminin ardından, Profesör Jens Peter Maintz’in yanı sıra Bernard Greenhouse, Alban Gerhardt ve Heinrich Schiff ile Universität der Künste Berlin’de ileri eğitim aldı.

Maja’nın kullandığı çellosu Fransız luthier Frank Ravatin tarafından onun için özel olarak yapıldı. Sanatçı kemancı Daniel Rowland ve kızları Lily ile birlikte Amsterdam’da yaşıyor.

Video Galeri