Marilies Guschlbauer (Çello)
Marilies Guschlbauer

Biyografi

“Çellist Marilies Guschlbauer, çellonun romantik vokal kalitesini ve ses zenginliğini üst düzeyde vurgulamayı başarıyor.”
Ostseezeitung

Marilies Guschlbauer, ilk 2016 yılında Mecklenburg-Vorpommern Festivali’nde Wojciech Rajski yönetimindeki Norddeutsche Filarmoni Rostock eşliğinde seslendirdiği Schumann’ın Viyolonsel Konçertosu performansı ile uluslararası üne kavuştu. Genç Avusturyalı çellist solist olarak çıktığı uzak doğu turnesinde Japonya’nın çeşitli şehirlerinde, Pekin “Yasak Şehir Konser Salonu”nda ve Şanghay EXPO’ başarılı konserler gerçekleştirdi. Marilies, yıllar içinde ünlü Verbier Festival Akademisi, Amsterdam Viyolonsel Biënnale ve Kronberg Akademisi’ne katılma başarısını elde etti. Genç sanatçı Quincena Musical San Sebastian, Londra Şehir Festivali ve Fränkische Musiktage gibi festivallerde konuk olarak yer aldı. 2020 yılında “MDW Artist” seçilen ilk çellist oldu ve 2021 yılında Almanya’daki “Villa Musica Vakfı”na burslu olarak katılmaya hak kazandı. 2021’in öne çıkan başarıları arasında Wiener Konzerthaus’taki Podium Festivali, Mödling’deki verdiği konserler, Emmanuel Tjeknavorian gibi seçkin sanatçılarla birlikte çaldığı çeşitli oda müziği konserleri, Polonya ve Yunanistan’a gerçekleştirdiği turları yer alıyor.

Marilies 2004 yılından itibaren Avusturya gençlik yarışması “Prima la Musica”da ulusal düzeyde altı kez birincilik ödülü ve çeşitli özel ödüller kazandı. Başarılı çellist son dönemde katıldığı “Manhattan Uluslararası Müzik Yarışması” ve “Liezen Uluslararası Çello Yarışması”nda ikincilik ödülünü kazandı. Genç sanatçı ayrıca 2018 yılında piyanist kardeşi Nikolaus Guschlbauer ile birlikte katıldıkları “ON STAGE” oda müziği yarışmasında ve 2019 yılında Uluslararası “Giovani Musicisti – Città di Treviso” yarışmalarında birincilik ödülünü kazandılar. Marilies kardeşi ile Niederösterreichischer Musiksommer’de, Schloss Wolkersdorf’ta, Viyana Maun Döngüsü’nde, Brahmsmuseum Mürzzuschlag’da ve daha uzaklarda İsviçre, Prag, Washington DC, New York, Nassau’da ve Avusturya televizyonunda ve son olarak “Licht ins Dunkel” galasında sayısız resitaller verdi. 2004 yıllandan beri yükselişteki kariyeri ve kazandığı başarılar ona Wiener Musikverein’in “Altın Salon”unda ve “Brahms Salonu”nda, Wiener Konzerthaus’un “Mozart Salonu”nda, Berliner Konzerthaus’un oda müziği salonuna ve Festspielhaus St. Pölten’de harika konserler vermesini sağladı. Tutkulu bir oda müziği sanatçısı olarak Marilies, Salzburg Oda Müziği Festivali ve KlangReisen Zyklus, Hopfgarten Oda Müziği Festivali, Stift Ossiach ve İsviçre’deki “Next Generation” festivalinde konserler verme, çok çeşitli proje ve topluluklarda yer alma şansı oldu.

Marilies Guschlbauer Paris, Londra, Polonya ve Meksika’da (Mexico City’de Palacio de Bellas Artes ve Sala Nezahualcóyotl) şehirlerinde resitaller vermek için davetler aldı. Sanatçı Enrico Bronzi, Clemens Hagen, Xenia Janković, Thomas Riebl, Nora Romanoff-Schwarzberg, Tanja Tetzlaff, Candida Thompson, Emmanuel Tjeknavorian, Annika Treutler, Thomas Zehetmair ve Christoph Zimper gibi seçkin sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. Marilies, lisansını ünlü Mozarteum Salzburg’da Clemens Hagen ile tamamladı ve şu anda Berlin’deki Hochschule für Musik’de Hanns Eisler’in, Nicolas Altstaedt’ ın ve Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi’nde Reinhard Latzko’nun sınıflarında çalışmalarına devam ediyor. Hatto Beyerle, Gautier Capuçon, Eberhard Feltz, Gary Hoffman, Robert Levin, Jens Peter Maintz, Lawrence Power, Heinrich Schiff, Rainer Schmidt (Hagen Quartet), Wolfgang Emanuel Schmidt, Julian Steckel, Gábor, Takács-Nagy ve Torleif Thedéen gibi birçok ünlü ve değerli sanatçılarla yaptığı çalışmalar onun gelişmesinde ve müzikal dürtüler kazanmasını sağlayan önemli sanatçılar.

Video Galeri