Peter Hörr (Çello)
Peter Hörr

Biyografi

Alman çellist ve şef Peter Hoerr, neslinin çok yönlü ve en saygın sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. Erken dönem antik müziğe duyduğu ilgi ona Basel Müzik Akademisinde Heinrich Schiff ve Christophe Coin ile ortak çalışmalar yapmanın yolu açtı. Bu çalışmalar sayesinde klasik orkestra repertuarını yorumlamasına yeni, tarihsel dayanaklara sahip bir yaklaşım getirmeye çalıştı.

1989 Scheveningen Uluslararası Çello Yarışmasında derece kazanan ve dikkatleri üzerine çeken Peter Hoerr, bu başarısı sonrası Lincoln Center, Schleswig-Holstein Festival, Concertgebouw Amsterdam, Lucerne Festivali, South Bank Center, Ravinia, Suntory Hall Tokyo, Berlin Philharmonie, Ludwigsburg Festival, Wigmore Hall and Seoul Arts Center gibi birçok prestijli konser salonlarında dikkat çekici konserler verdi.

Peter Hoerr, 2009 yılında Hofkapelle Weimar’da “Sanat Direktörü ve Baş Şef” görevine getirildi. Peter Hoerr ‘in MDG için Hofkapelle ile solist/şef olarak birlikte yaptıkları ilk CD kaydıyla ECHO Klassik Ödülü kazanarak büyük başarı elde ettiler. Bugün, Hofkapelle Weimar, dönem enstrümanlarıyla icra ettikleri romantik müziği eşsiz yorumlama kabiliyetleri ünlüdür. Hofkapelle 2017/18 sezonunda, Güney Amerika’yı (Santiago de Chile’deki Fundación Beethoven, Arjantin ve Brezilya’daki konserler dahil) ve Japonya’yı kapsayan büyük bir turneye imza atar .

Uluslararası konuk şef olarak Peter Hoerr, Ekim 2011’de Konzerthaus Berlin ve R. Schumann-Saal Düsseldorf gibi Almanya’nın en ünlü konser salonlarından sonra Kobe Şehir Oda Orkestrasını yönetti. Aynı yıl Woodstock Mozart Festivalinde Kuzey Amerika’da ilk defa boy gösterdi. Hoerr aynı zamanda uluslararası turlar yapan ve Berlin Filarmoni ve Zürih Tonhalle’de kendi serisini yöneten bir başka genç ve canlı orkestra olan Berliner Camerata’nın konuk şefidir.

Peter Hoerr, ödüllü “Mozart Piano Quartet”nün kurucu üyesidir. Ayrıca Menahem Pressler, Jörg Widmann, Isabelle van Keulen, Michael Collins, Lena Neudauer, Erich Höbarth ve Friedemann Eichhorn ve Florian Uhlig gibi seçkin sanatçılarla işbirliği yapıyor.

Peter Hoerr, Friedemann Eichhorn ve Florian Uhlig’den kurulu ünlü Alman oda müziği topluluğu “ Phaeton Piano Trio” nun üyesidir.

Video Galeri