Gian Marco CASTRO (Neo Klasik Piyano)
Gian Marco Castro

Biyografi

Gian Marco Castro Siracusa’nın birkaç kilometre dışında banliyö kasabası olan Augusta’da doğdu.

Gian Marco, Catania Konservatuarı Direktörü M. Epifanio Comis ile piyano çalışmaya başladı. Eğitimi boyunca Violetta Egorova, Goran Filipec,Eduardo Hubert ve Grammy Kazanan Vladimir Ashkenazy gibi uluslararası piyanistlerin ustalık derslerine katılma ayrıcalığına sahip oldu.

Yetenekli piyanist sonrasında Catania ve Londra’da kompozitörlük okudu ve kısa filmler, uzun metrajlı filmler, belgesel ve tv spotları için müzikler besteledi.

Besteci kimliği ile ön plana çıkan şimdiye kadar 50 filmin müziğini besteledi.

24 yaşındaki besteci, film müziği besteleriyle her zaman sınırları zorlamanın keyfini çıkardı.

Gian Marco Hollywood Müzik Ödülleri, Los Angeles CineFest, Miami WebFest, DieSerale gibi birçok film festivalinde çeşitli ödül kazandı.

Castro 2016’da ilk solo albüm çalışması olan ilk single’ı Perspectives besteledi.

Sanatçı 2018’de ilk uzun çaları olan “Healing”i kendi yayınlandı.

Genç besteciye beş parçadan oluşan EP için ilhamı , geçmiş hatıraları ve yaşamı boyunca tanıştığı insanların hikayelerinden ortaya çıkan duygularında buldu. Piyano soloları ve oda müziği yaylılarını kullanarak bu duyguları betimledi. Milyonlar tarafından indirilen ve dinlenen bu albümü sayesinde İtalyan şirketi INRI anlaşma imzaladı.

“Healing”de yer alan eserler ayrıca “National Ballet Academy of Tokyo” tarafından “She Wolf” balesinin müziği olarak kullanıldı ve eserin prömiyeri Şubat 2020’de Tokyo Hall’de National Ballet Academy tarafından gerçekleştirildi.

Ocak 2019’da 2 dalda Oscar ödülü alan “JOKER”da filminde kullanılan “Haven” parçasını çıkardı.

Gian Marco ilk albümünü “Out of The Past”ı Eylül 2019’da INRI Classic etiketiyle çıkardı.

“Out of The Past” albüm piyasaya sürüldüğünden bu yana, bir yıldan kısa bir süre içinde Spotify’da 8 milyondan fazla dinlemeye ulaştı. Albüm BBC 6 Music, KCRW, SOHO Radio,KEXP ve diğer birçok radyoda en çok çalınan eser oldu. Gian Marco ilk albümü yayınlandığından beri birçok farklı festival ve mekanda canlı performans sergiledi.

Gian Marco yeni albümünü Mart 2021’de çıkaracak EP’si “Healing” ile başlayan üçlemenin sonu olacak. Bu 3 proje “Yolculuk” kelimesiyle birbirine bağlanır. Bu üçlemenin kalbi olan yolculuk teması, sadece bir yerlere doğru fiziksel ya da geçmişe bir yolculuğu değil, introspektif olarak insanların ve olayların kaynağına yapılan bir yolculuğu anlatmaktadır .

Genç besteci klasik müzikle olan bağını şöyle anlatmakta:

“2016’da” Anachronisme “filminin müziğini yazarken, yönetmen benden Max Richter’in albümlerini dinlememi istedi. Richter’in film müziklerini zaten biliyordum ama post-klasik parçalarını bilmiyordum. Klasik müziği yeniden icat etmenin bu yeni yolu beni adeta büyüledi. Her zaman film müziklerinin yaratıcılığımı sınırladığını düşünmüşümdür, çünkü yönetmenin veya yapımın üzerinde çok fazla etkisi olabilir. Piyanonun başına oturduğumda ve film müziği için beste yaptığımda, o zamana kadar bestelediklerimden çok farklı olan mavi melankolik bir melodi geldi aklıma. Ben buna “Mislaid” adını verdim. “

“Mislaid” albümü 2020’de Decca ve 1631 etiketiyle yayınlandı ve Universal Music tarafından dağıtımı yapılan eşsiz bir albüm oldu.

Video Galeri