KIANN (Contemporary Piyano / Besteci)
KIANN

Biyografi

Kiann, dünyaca ünlü İran asıllı İtalyan vatandaşı bir piyanist, müzik yapımcısı ve contemporary – modern crossover müzik bestecisidir.

Kiann insanlara dokunan, geniş kitlelere ulaşan contemporary ve sinematik müziklerin bestecisi olarak farklı bir konuma sahiptir.

Contemporary müzik projesini 2014 yılında başlatan sanatçı, özgün yaklaşımı ve türleri bir araya getirme ve birbirine bağlamanın yenilikçi yolu ile kendi çağdaş enstrümantal müziğini tanımlayarak yarattığı, bir tür füzyon olarak nitelendirilen müziği ile çok geniş kitlelere ulaştı.

Kiann 2016’ dan beri Avusturya ulusal televizyon kanalı ORF ile işbirliğini içinde olup eserleri televizyon yapımlarında ve şovlarında kullanılmaktadır. Televizyon dünyasında gösterdiği varlığın yanı sıra dışı müziği Lounge FM gibi Avrupa’nın önde gelen alternatif radyolarında sık sık yayınlanmaktadır.

Sanatçı her ne kadar televizyon ve radyoda imza attığı işlerle saygınlık kazansa da en büyük varlığı ve başarısı olarak dünyanın her yerden edindiği sadık hayranlarını göstermektedir.

Başarılı sanatçı 2019’da Bösendorfer Piyano’dan gelen teklifle markanın sanatçıları arasına katılmıştır. Bösendorfer 2021 yılı reklam yüzü olarak Kiann’ı seçmiş ve onun hayranlık uyandıran “Vienna” bestesini ve klibini kullanıldığı reklamlar Mezzo, Arte ve Medici klasik müzik Tv kanallarında yakında yayınlanacaktır.

Sanatçının diskografisinde, iki stüdyo albümünden parçalar, bir canlı kayıt albüm, piyano soloları, bir opera ve Güney Afrika ile bir cappella oluşumu “Insingizi” ile bir dünya müziği albüm projesinden şarkılar içermektedir.

Kiann tam anlamıyla kendi kendini yetiştirmiş bir müzisyendir. 1981’de Tahran’da doğdu ve yetişkinlik hayatının çoğunu Avusturya, İtalya ve İngiltere’de geçirdi. 6 yaşında kendi başına klavye çalmayı öğrenmeye başladı. Ve bu doğal yeteceğini aldığı eğitimlerle yüceltti.

Sanatçı müzikle olan ilişkisini şöyle ifade ediyor:

“Müzik beni buldu, onu aramadım ya da nasıl müzik yazabileceğimi hiç anlamaya çalışmadım. Bunun yerine parmaklarımı tuşların üzerinden gezinmesine izin verdim ve daha önce olmayan melodileri yazma yeteneğimi keşfettim. Yaratıcılık sürecim hâlâ aynı şekilde işliyor.”

Müziğin üzerindeki etkileri hakkında şöyle dile getiriyor:

“80 kuşağında yetişmiş bir çocuk olarak, bir avuç olağanüstü müzisyen tanıdım. Vangelis ve elektro-orkestrası vardı, İpek Yolu projeli Kitaro, Jean Michel Jarre’nin tuhaf fütüristtik fikirleri ve Yanni’nin nefes kesici romantik melodileri vardı. Bunlar en sevdiğim müzisyenlerdi. Ayrıca müziğe karşı doyumsuzluğum sayesinde yazılmış, varolan ve ulaşabildiğim geleneksel, klasik, pop, film ve hatta reklam müziklerini bile dinledim. O yaşlarımda bir sünger gibiydim, adeta çevreden müzik emiyordum. Sanırım tüm bunlar bugünkü müzik tarzımı ve kimliğimi belirledi.

Kiann’ın müziği otoriteler tarafından dünya müziği, new age, contemporary klasik ya da bazen piyano müziği olarak değerlendirilmekte olup, çok farklı türlerin karışımı olarak kabul görmekte.

Sanatçı eser yaratım sürecini ve eserlerinin nasıl doğduğu şöyle anlatıyor:

“Aklıma ne gelirse yazıyorum, özel bir türü hedeflemiyorum. Müzik önce melodi olarak geliyor ve melodi klasik olmaya karar verirse ben de kararını takip ederim. kendi yolunda gitmesine izin vermelisiniz, kendi seçeceğiniz bir aranjman yaparak kaderini değiştirmeye çalışmayın.”

Başarılı sanatçı Halen Viyana’da yaşıyor ve çalışıyor.

Video Galeri