Asi Matathias (Keman)
Asi Matathias

Biyografi

Asi Matathias, klasik müzik camiasında hem neslinin en ünlü yeteneklerinden biri hem de Pinchas Zukerman’ın gözde öğrencisi olarak tanınmaktadır.

İlk çıkışını 14 yaşında Zubin Mehta yönetimindeki İsrail Filarmoni Orkestrası ile yapan genç yetenek yaşının çok ötesinde müzikal bir olgunluğa sahip performansıyla , genç bir virtüöz yetiştiğinin göstergesi kabul edilen bir performans sergiledi.

Genç virtüözden çok etkilenen Zubin Mehta Asi Matathias’ı gelecek sezonda da İsrail Filarmoni ile için davet etmiştir. Başarılı kemancı ilk çıkışından bu yana Eliahu Inbal, Dan Ettinger, Horia Andreescu Eduard Topchjan, Leon Botstein, Frederic Chaslin, merhum Mendi Rodan ve Gints Glinka gibi prestijli şefler yönetimindeki dünyanın dört bir yanındaki en ünlü orkestralar ile performanslar sergiledi. Matathias BBC, CBC, WQXR, IBA ve ORF gibi televizyonlar için konser kayıtları gerçekleştirdi.

Genç virtüöz Carnegie Hall, Stern Oditoryumu, Zankel Hall, Weil Resital Salonu, Berlin Filarmoni, Japonya Izumy Salonu, Stuttgart Liederhalle, Tel-Aviv Bronfman Oditoryumu, Harbin Opera Binası ve Kanadadaki Ulusal Sanat Merkezi bir çok saygın konser salonunda başarılı konserler verdi.

Asi Matathias tutkulu bir oda müzisyeni olarak Yefim Bronfman, Nikolaj Znaider, Pinchas Zukerman, Renaud Capucon, Nobuko Imai ve Frans Helmerson gibi ünlü sanatçılarla birlikte birçok konser verdi.

Kudüs Uluslararası Oda Müziği Festivali, The Con Festival, Avusturya Anima Festivali, Viyana Bezirk Wochen Festspiele, İsrail Festivali, İngiltere Prussia Cove gibi dünyanın bir çok farklı yerinde festivallere davet edildi.

Asi Matathias altı yaşındayken keman çalmaya başladı. İlk eğitimini İsrail’de Chaim Taub’dan aldı. Viyana’daki Universität für Musik und darstellende Kunst’a kabul edilen en genç öğrenci oldu. Ayrıca ünlü kemancılar Aaron Rosand ve merhum David Nadien ile çalıştı.

Matathias Pinchas Zukerman ve öğretim görevlisi Patinka Kopechem eğitmenliği altında hem lisans hem de yüksek lisans derecelerini Manhattan Müzik Okulundan almıştır.

Matathias, 2017 yılında New York “Salon de Virtuosi” ödülüne layık görüldü.

Genç sanatçı 1997’den beri Amerika-İsrail Kültür Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Video Galeri