Clémence de Forceville (Keman)
Clémence de Forceville

Biyografi

“Ustalık ve incelikle oynayan olağanüstü bir kemancı”.
Daniel Barenboim

1991 doğumlu Fransız kemancı Clémence de Forceville, Philharmonie de Paris gibi dünyanın dört bir yanında prestijli sahnelerde sahne aldı, Théâtre du Châtelet, Berlin’deki Salle Pierre-Boulez, Cenevre’deki Victoria Hall, Tokyo Uluslararası Forumu, Beethoven Haus, Festival de la Roque d Anthéron, Berlin Filarmoni, Kudüs Chambre Müzik Festivali ve Verbier Festivali.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmanın galibi olan Baden-Baden Filarmoni Orkestrası, Yeni Avrupa Orkestrası, Südwestfalya Filarmoni Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası ve Katalonya Oda Orkestrası ile solist olarak işbirliği yapıyor.

Çok yönlü bir müzisyen, önce üç yıl boyunca ilk keman olduğu Hieronymus String Quartet ile ve daha sonra üçlü için altı büyük Beethoven üçlüsünü kaydettiği Trio Sōra ile oda müziği repertuarına tutkuyla bağlı. 2020’de Naïve etiketi tarafından yayınlanan albüm. Uluslararası eleştirmenler tarafından beğenilen albüm ayrıca Choc Classica ile ödüllendirildi.

Ayrıca sahneyi Zaïde Quartet, Trio Wanderer ve Ebène Quartet üyeleri ve Gary Hoffman, Gérard Caussé, Renaud Capuçon, Alena Baeva, Benedict Kloeckner, annoistlerle paylaşmaya davet edildi.

Ravinia Steans Müzik Enstitüsü gibi en ünlü akademilerde çalmaya ve çalışmaya davet edildi (ABD), Seiji Ozawa Akademisi veya Açık Chambre Müzik Prusya Koyu, yeteneklerini Miriam Fried, Pamela Frank, Donald Weilerstein, Andržs Keller, Alfred Brendel, Andrās Schiff gibi büyük ustalarla mükemmelleştirme fırsatı buldu. Berlinde Antje Weithaas ile Hochschule für Musik Hanns Eisler’de ve Mihaela Martin ile Barenboim-Said Akademisinde ve Eberhard Feltz ile oda müziğinde okudu. Bundan önce oybirliğiyle Olivier Charlier ile birlikte çalıştığı Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris’te yüksek lisans derecesi aldı. Ayrıca uzun yıllar Radu Blidar, sonra Philippe Graffin ile eğitim aldı.

Senfonik repertuardan etkilenen Clémence, Orchestre National de Lille, Orchestre National des Pays de la Loire, Mathieu Herzog tarafından yürütülen Appassionato topluluğu veya Orchestre des gibi çeşitli orkestra ve topluluklarda Konser Yöneticisi olarak davet edildi. Berlin Filarmoni Orkestrası ve Daniel Barenboim tarafından yönetilen Pierre Boulez Topluluğu ile çaldı.

2021’de Lars Vogt tarafından yürütülen Paris Oda Orkestrasının ilk konser yöneticisi olarak atandı ve Philippe Graffin’in Conservatoire Nationale Supérieur de Musique et de Danse de Paris’teki keman sınıfında asistan olarak ders veriyor.

Boubo-Müzik Vakfının cömert desteği sayesinde Clémence, Lorenzo Storioni’nin 1777’den kalma bir kemanını çalıyor.

Video Galeri