Daniel ROWLAND (Keman)
Daniel Rowland

Biyografi

Daniel Rowland’ın üstte güçlü, göz alıcı, altta gırtlaksı ve engebeli bir tonu var, adeta parlıyor.”
Gramophone – Richard Bratby

“Muhteşem… inceliğiyle büyüleyici”
The Guardian – Tim Ashley

“Ivry Gitlis, Ida Haendel veya Isaac Stern’den beklenebilecek türden bir özgünlük… tüyleri diken diken eden bir ifade gücü”
Fanfare – Robert Maxham

“Çıplak, savunmasız ve son derece virtüöz – ideal bir solist”
NRC Handelsblad – Misha Spel

“Rowland’ın müziğinin o an arşesinin teller üzerinde adeta şarkı söylercesine ışıktan ilham alan tonu, çok az müzisyenin sahip olduğu büyüleyici bir kalitede.”
Financial Times – Andrew Clark

“Uzun zamandır bu kadar duygusal ama aynı zamanda tamamen ve gerçekten karizmatik bir misafirimiz olmamıştı. Duygular, için için yanan tutkular, melankoli… Rowland bizi cesaret ve ciddiyetle bestecinin ruhuna taşıdı”
Beeld Gazetesi – Thijs Odendaal

“Performansına eşsiz kalite damgasını veren sadece performansının teknik parlaklığı ya da tonunun şaşırtıcı zenginliği değildi. Kendisini müzikle tamamen bir bütünmüş gibi gösteren ve herkesi etkisi altına alan bir enerji yaydı.”
Glasgow Herald – Michael Tumelty

Hollandalı/İngiliz kemancı Daniel Rowland’ın ortaya koydu performansları The Guardian tarafından “harika, inceliğiyle büyüleyici”, NRC Handelsblad tarafından “hem çıplak hem de son derece virtüöz” olarak övülürken, The Herald onun “şaşırtıcı sesini ve benzersiz tek odaklı yoğunluğunu”na dikkat çekerek sanatçıya övgüde bulunmuş.

Daniel, Biber’den Berio’ya ve Vivaldi’den Ferneyhough’a kadar geniş bir repertuara sahip, çok yönlü, iletişimsel, karizmatik ve maceracı bir sanatçı olarak uluslararası sahnede kendini kanıtlamıştır. Son sezonlarda Daniel, Norveç’in kuzeyindeki Tromso’dan Cape Town’a kadar birçok orkestrayla, Beethoven ve Brahms’tan Elgar, Berg, Korngold, Weinberg, Prokoffief ve Schnittke gibi bestecilerin konçertoları ile sahne aldı. Usta kemancı bu performanslarında Heinz Holliger, Jaap van Zweden, Francois Xavier Roth, Lawrence Foster, Anthony Hermus, Rossen Milanov ve Andrey Boreiko gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Daniel klasik repertuvarının yanı sıra Vasks, Lindberg, Glass, Saariaho ve Van der Aa gibi çağdaş bestecileri çalmayı sever ve onların konçertoların tutkulu bir savunucusudur. Yıldız sanatçı 2017’de Isidora Zebeljan’ın “Üç Meraklı Aşk – Keman Konçertosu”nun dünya prömiyerini yaptı ve bu sonbaharda Concertgebouw’da Hollanda Radyo Korosu ile birlikte Roxana Panufnik’in “Songs of Love and Friendship” in prömiyeri gerçekleştirecek.

Daniel’in 2019 Stift Festival’da bestecininde bizzat bulunduğu “Peteris Vasks Keman Konçertoları” nın canlı kaydedildiği en yeni CD’si “Distant Light” Eylül 2020 Challenge Records etiketiyle müzikseverle buluştu. NRC Handelsblad bu kayıt için “Gerilim ve sihir açısından zengin, Vasks’a güzel bir övgü” olarak bahsetti.

Tutkulu bir oda müzisyeni olan Daniel, Ivry Gitlis, Heinz Holliger, Gilles Apap, Anna Fedorova, Alexander Lonquich, Nino Gvetadze, Michael Collins, Nicolas Daniel, Vladimir Mendelssohn, Lars Vogt, Alberto Mesirca, Willard White ve Elvis Costello gibi çeşitli sanatçılarla sahneye çıktı. Kuhmo, Stellenbosch, Risor, Sonoro, Rio de Janeiro, Chiemgau ve Osnabrück gibi önde gelen uluslararası oda müziği festivallerine sık sık konuk oluyor. Daniel’in piyanist Natacha Kudritskaya olan performansını BBC Music Magazine “mükemmel bir ortaklık” olarak övdüğü ve çellist Maja Bogdanovic’le de birlikte kaydettiği eserlerinde bulunduğu 5 dünya prömiyerini içeren Challenge Records etiketiyle çıkan ikili CD’si “Pas de deux” otoritelerden büyük beğeni topladı. Ayrıca Hollanda gazetesi NRC Handelsblad “keman ve çellonun büyülü buluşması” olarak Daniel Rowland – Maja Bogdanovic ikilisine övgüde bulundu. Aynı zamanda bandoneon virtüözü/bestecisi Marcelo Nisinman (dinamitin gücüyle – Süddeutsche Zeitung) ile birlikte son teknoloji bir Tango Quintet’in kurucu üyesidir ve sıklıkla oda müziği ortakları arasında Anna Fedorova, Nino Gvetadze ve Alberto Mesirca yer alır.

Daniel’in kariyerin başlarında 1995 yılında Amsterdam Concertgebouw’da düzenlenen “Oskar Back Yarışması”nda 1.cilik ve Baden-Baden’de düzenenlenen yarışmada kazandığı “Brahms Ödülü” yer alıyor.

2005’te Daniel, büyüdüğü doğu Hollanda’daki pastoral bölge Twente’de, ana mekan olarak 15. yüzyıldan kalma Stiftkerk kilisesinde gerçekleşen Stift Uluslararası Müzik Festivali’ni kurdu. Stift Uluslararası Müzik Festivali büyük bir samimiyet, macera ve atmosfer sunan bir festival olarak büyük beğeni topladı. Daniel on iki yıl boyunca Brodsky Quartet’in lideriydi, tüm dünyada performans sergiledi ve ünlü Shostakowitch Cycle dahil olmak üzere sayısız kayıt yaptı. Sanatçı halen Londra’daki Royal College of Music’te ders veriyor.

Daniel Londra’da doğdu ve ebeveynleri Hollanda’nın doğusundaki Twente’ye taşındıktan sonra keman derslerine Enschede’de başladı. Jan Repko, Davina van Wely, Herman Krebbers, Viktor Liberman ve Igor Oistrakh ile çalıştı. 1995’te Ivry Gitlis ile tanışmak kariyerinde bir dönüm noktası olup, Paris’te derslerle başlayan ve daha sonra birlikte sayısı müzikal işbirliğine imza attıkları bir dostluğa dönüştü.

Daniel Rowland’ın kullandığı keman Lorenzo Storioni – Cremona 1796 ve Maline yayı, Hollanda Enstrüman Vakfı tarafından kullanımına tahsis edilmiştir.

Video Galeri