Friedemann Eichhorn (Keman)
Friedemann Eichhorn

Biyografi

Kuşağının en saygın Alman kemancılarından Friedemann Eichhorn, dünyanın dört bir yanındaki saygın konser salonlarında boy gösterdiği parlak bir kariyere sahiptir.

2021-22 sezonunda Christoph Eschenbachşefliğinde Konzerthausorchester Berlin&Hong Kong Filarmoni ile ve Sir Antonio Pappano yönetimindeki Orkestra di Santa Cecilia di Roma ile Avrupa, ABD, Kanada ve Güney Kore’de verdiği konserlerle büyük beğeni topladı.

Son sezonlarda Friedemann Eichhorn, Deutsche Staatsphilharmonie, Hamburg ve Münih Senfonileri, St. Petersburg Filarmoni, Tayland Filarmoni, Kore Oda Orkestrasıgibi saygın orkestralar ile solist olarak konserler gerçekleştirdi.

FriedemannNaxos, Hanssler Klasik ve diğer birçok etiket için uzun zamandır kayıt sanatçısı olarak 30’dan fazla CD’de, yirmi keman konçertosu,duo ve oda müziği repertuarını kaydetti.

Naxos etiketiyle çıkardığı son albümünde besteci Fazil Say ile birlikte onun tüm keman eserleriniChristoph Eschenbach şefliğindeki Deutsche Radio-Philharmonie ile birlikte kaydetti. Bu albüm kaydı dünyaca ünlü eleştirmenlerden olumlu eleştiriler topladı.Başarılı Kemancı 2022’de yeni “Fazil Say Keman Konçertosu No.2- Karantina Günlerinde Bahar Sabahları” nın dünya prömiyerini prömiyerini gerçekleştirecek.

Friedemann Eichhorn parlak solistlik kariyerinin yanı sıra oda müzisyeni olarak geçmişten günümüze çok başarılı işlere imza atmış olup “Phaeton Piyano Üçlüsü”nün kurucu üyesidir. Eichhorn oda müziği alanında Gidon Kremer ve Yuri Bashmet gibi ünlü sanatçılar ile birlikte çalışmış, Yehudi Menuhinson dönemlerinde onunla çalışma fırsatına sahip olmuş.

Friedemann Eichhorn sanatçı kimliğinin yanı sıra akademisyen olarak da gençleri yetiştirmektedir. Eichhorn “Kronberg Akademisi”nin sanat direktörlüğünün yürütmesinin yanı sıra WeimarFranz Liszt Müzik Üniversitesi’da profesör olarak gençlere öğretmekten büyük keyif almaktadır.

Friedemann Eichhorn eğitimini Mannheim’da Valery Gradow, İsviçre’deki Menuhin Akademisinde Alberto Lysy ve Juilliard School New York’ta Margaret Pardee ile tamamlamıştır.

Friedemann Eichhorn Mainz Üniversitesinden müzikoloji doktorası sahibidir.

Video Galeri