Rebekka HARTMANN (Keman)
Rebekka Hartmann

Biyografi

Rebekka Hartmann 1981 yılında Münih’te doğdu. 5 yaşında Suzuki-pedagog Helge Thelen ile keman çalmaya başladı. Münih’te Prof. Andreas Reiner ile, Los Angeles’ta Prof. Alice Schoenfeld ile çalıştı. Genç kemancı Rainer Kussmaul ve Josef Kröner’in uluslararası ustalık sınıflarında aldığı eğitimlerle gelişen teknik ve becerisi paralelinde uluslararası alanda kariyeri ivme kazandı.

Rebekka 20’li yaşlarda katıldığı Lichtenberg’deki Uluslararası Henri Marteau Keman Yarışması (2005), Bayreuth Uluslararası “Pacem in Terris” Müzik Yarışması, (2004) ve ABD “Jascha Heifetz Bursu” ( 2002) gibi birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır .

Uluslararası bir kemancı statüsü onu Christoph Eschenbach, Justus Frantz, Salvador Mas Conde, Esa Pekka Salonen, Jukka Pekka Saraste ve Enoch zu Guttenberg gibi saygın şeflerle çalışma imkanı sundu.

Sanatçı solo performanslarıyla İsviçre, İngiltere, Avusturya gibi çeşitli ülkelerde, Asya & Kuzey Amerika kıtalarda birçok saygın konser salonlarında konserler vermiş ve ayrıca Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Weilburger Schlosskonzerte gibi ünlü festivallere düzenli davet edilmektedir. Rebekka, Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn ve Alman Oda Orkestrası gibi ünlü orkestralarla yaptığı performanslarla dinleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştır. Sanatçı düzenli olarak Klangverwaltung/Münih Orkestrası ile işbirliği içinde olup hem Solo ve hem de duo resitaller vermektedir.

Sanatçının repertuarı, erken baroktan çağdaş müziğe ve yeni bestelere kadar keman edebiyatının tüm yelpazesini içeren genişliğe ve derinliğe sahiptir. Çağdaş bestecilerle olan çalışmasına örnek olarak Håkan Larsson ve Anders Eliasson’ın solo keman eserlerinin ilk kayıtlarını ve dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.

Rebekka 2006’da Münihli “Farao Classics” için Johann Sebastian Bach, Paul Hindemith ve Bernd Alois Zimmermann’ın solo eserlerini içeren ilk CD’sini kaydetti.

2012 yılında başarılı kemancı , “Birth of the Violin” (2011, Solo Musica) CD’si ile “Yılın En İyi solo kaydı” kategorisinde ECHO Klasik Ödülü’ne layık görüldü. Bu CD’de yer alan eserler, birkaçı dışında, Alman, İtalyan ve Fransız Barok bestecilerin ilk defa kaydedilen prömiyer kayıtlarıdır.

Rebekka Hartmann, uzun yıllar boyunca piyanist Margarita Oganesjan ile derin bir oda müziği dostluğuna sahip olup, Hartmann-Oganesjan ikilisi dünyanın her yerinde konserler vermektedir. İkili Nisan 2015’te “Farao Classics” etiketiyle, Ermeni ve Türk bestecilerin eserlerini birleştirdiği “Ağrıdan Görünümler” CD’sini yayınladı.

Rebekka Mayıs 2015’te Musiques Suisses tarafından Schweizer Radio ile işbirliğiyle Paul Juon’un iki keman ve piyano için yazdığı tüm eserlerini içeren bir kayıt yaptı.

Rebakka 2018’de Solo Musica tarafından piyasaya sürülen Lavard Skou Larsen yönetiminde Salzburg Oda Solistleri ile birlikte G.Tartini, J.Haydn, F.Mendelssohn’un keman konçertolarını kaydettiği CD’si 2019’da yakaladığı büyük başarı ile ICMA’ya aday gösterildi.

Rebekka Hartmann, 1675 yapımı Antonio Stradivarius keman çalmaktadır.

Video Galeri