Pedro Franco LOPEZ (Klarinet)
Pedro Franco Lopez

Biyografi

İspanyol klarnetçi Pedro Franco, Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrası’nda solo klarnet sanatçısıdır.

Franco solist ve oda müzisyeni olarak Avrupa, Asya ve Amerika’da Cenevre Victoria Hall, Zürih’teki Tonhalle, Carnegie Hall, Luzern KKL gibi bir birinden seçkin konser salonlarında performans sergiledi. Pedro, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Uluslararası Klarnet Yarışması’ndan ödül sahibidir.

Başarılı klarinetçi ARTE, BBC, Mezzo, WDR, NDR, DR, Radio Swiss Classic için birçok kayıt yaptı.

Pedro Franco Verbier başta olmak üzere, St.Prex Classics ve Moritzburg gibi festivallerde sahneye çıktı.

Sanatçı, Yuri Bashmet, Gautier Capuçon, Leonidas Kavakos, Gidon Kremer, Mischa Maisky, Menahem Pressler, Deborah Voigt, Yuja Wang gibi müzisyenlerle, Salvador Brotons ve Henri Dutilleux gibi bestecilerle birlikte konserler gerçekleştirdi.

Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrası’daki görevinin yanı sıra, 2019/20 sezonunda Londra’daki Royal Opera House ve Covent Garden’da baş klarnetçi olarak çalıştı.

Ayrıca yetenekli klarinetçi Londra Filarmoni Orkestrası, Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası, İsveç Radyo Senfoni Orkestrası ile konuk baş klarnetçi olarak konserlere katıldı.

Gothenburg Senfoni Orkestrası / İsveç Ulusal Orkestrası, Danimarka Kraliyet Orkestrası, Kopenhag Filarmoni, Malmö Senfoni Orkestrası, Orchester de la Suisse Romande ve Batı-Doğu Divan Orkestrasında, Daniel Barenboim, Herbert Blomstedt, Valery Gergiev, Daniel Harding Neeme Järvi, Fabio Luisi, Antonio Pappano ve Yuri Temirkanov gibi önde gelen şeflerle çalıştı.

Pedro Franco İspanya’da Miguel Martínez Royo, Juan Esteban Romero ve José Lozano ile eğitim gördükten sonra Sabine Meyer ile Musikhochschule Lübeck’de (Almanya), Berlin’deki Universität der Künste’de François Benda ile çalıştı.

Ibercaja Vakfı, Yehudi Menuhin ve Hindemith Stiftung tarafından desteklenen Conservatoire de Musique de Genève’de (İsviçre) Thomas Friedli ve Michel Westphal’ın son dönem öğrencilerinden biri olarak çalışma şansına sahip oldu.

Video Galeri