NICHOLAS SANTANGELO SCHWARTZ (Kontrbas / Çello)
Nicholas Santangelo Schwartz

Biyografi

Nicholas Santangelo Schwartz, kendisini uluslararası konser sahnelerinin en ilgi çekici ve en başarılı kontrbas sanatçılarından biri olarak öne çıkarıyor.

Nicholas,birçok uluslararası yarışmayı kazanmış olmasının yanı sıra “Uluslararası Kontrbasçılar Solo Yarışması”nı kazanan en genç sanatçı olarak komisyon ödülünün de sahibidir. Genç kontrbasçı “Stulberg Uluslararası Yaylılar Müzik Yarışması” nı (oy birliğiyle) ve 43 yıllık tarihinde “Bach Festivali Topluluğu Ödülü”nü kazanan ilk ve tek kontrbasçı olma ünvanına sahip.

Nicholas, 2013 yılında dünyanın en saygın ve prestijli orkestralarından biri olarak bilinen Amsterdam’daki “Kraliyet Concertgebouw Orkestrası”na kabul edildi. Genç sanatçı daha öncesinde “Karajan Akademisi” nin bir üyesi olarak Berlin Filarmoni Orkestrası’nda ,ABD’de Boston Senfoni’ de ve Pop Orkestraları ile birlikte çaldı.

Nicholas, en saygın topluluklar arasında kabul edilen “Verbier Festivali Oda Orkestrası” nın uzun süredir bir üyesi olmasının yanı sıra, dünya çapında birçok uluslararası oda müziği festivalindeRosanne Philippens, Dana Zemtsov, Daniel Rowland, Maja Bogdanovic, Eldbjørg, Ragnhild Hemsing, Benedict Kloekner, Kirill Troussov, Maximilian Hornung, Olivier Patey, Linus Roth ve Alexei Ogrintchoukgibi ünlü müzisyenlerle birlikte düzenli olarak performans sergilemektedir.

Nicholas dünya çapında bir kontrbasçı olmanın yanı sıra aktif bir çello sanatçısı olarakta ön plana çıkmaktadır.Her iki enstrümanıda sanatsal düzeyde çalabilme yeteneğiyle sıra dışı bir kariyere sahiptir. Yetenekli müzisyen kontrbas ve çelloyu aynı anda aynı eser içinde çalabilmesiyle inanılmaz performanslara imza atmakta olup ve iki enstrümanı aynı anda çalabilen tek sanatçı ünvanına sahiptir.

Nicholas Schwartz çok yönlü ve el attığı her alanda başarını taçlandıran bir sanatçı. Bir klasik müzik sanatçısı olmasının yanı sıra caz müzikte de kontrbasçı olarak başarılara imza atıyor. Schwartz, Carnegie Hall’da “New England Oda Müziği Vakfı” nın düzenlediği”Uluslararası Oda Müziği Yarışması”nda caz müzik dalında büyük ödülükazandı. Bu başarısının ardından Mark O’Connor, Russell Malone ve Clark Terry gibi efsanevi caz sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaştı.

Nicholas aktif müzisyenlik kariyerinin yanı sıra 2020 yılında Lahey’deki Kraliyet Konservatuarı’nda kontrbas dersleri vermesi için konuk profesör olarak davet aldı. Başarılı sanatçı özel olarak öğretmenlik yapmaktan ve mümkün olduğunda “Concertgebouw Kraliyet Orkestrası AkademiProgramı”nda ustalık dersleri vermekten ve mentorluk yapmaktan çok keyif alıyor .

Sanatçı aslen Brookline,Massachusetts doğumlu bir Amerikan vatandaşı. Nicholas şu an hayatını ve müzik kariyerini Hollanda’nın Amsterdam kentinde sürdürmekte.

Nicholas müzik çalışmalarında, Concertgebouworkest Vakfı tarafından kullanımına tahsis edilen Antoniazzi (1872, Milano) ve Bernhard Simon Fendt II (Londra, 1840) iki kontrbası ve “Nationaal Muziekinstrumenten Fonds” tarafından kullanımına tahsis edilen Johannes Theodores Cuypers (1788, The Hague) bir çelloyu kullanıyor.

Sanatçı “Pirastro”yaylı telleri markasının sponsorlu bir sanatçısıdır.

Nicholas Schwartz‘nın Türkiye menajerliği 2021 Ocak ayından itibaren “KAM MANAGEMENT” tarafından yürütülmektedir.

Video Galeri