Nils WANDERER (Kontrtenör)
Nils Wanderer

Biyografi

Güney Almanya’da doğan Kontrtenör Nils Wanderer, Weimar “Hochschule für Musik Franz Liszt”, Prof. Siegfried Gohritz ile birlikte şan ve müzik tiyatro eğitimi aldı.

Londra’daki Guildhall Müzik ve Drama Okulu’nda Profesör Andrew Watts’ın üyesi olduğu opera kursunda tam burslu eğitim hakkı kazandı.
Londra’daki Barbican Centre’da düzenlenen “Genç Sanatçı Ödülleri”nde birinci seçilerek, çalışmaları için tam burs kazanmıştır. Genç sanatçı eğitimini sürdürdüğü İngiltere’de kazandığı bu burs sayesinde Londra Senfoni Orkestrası ve Londra Senfoni Korosu ile Barbican Centre’de düzenli olarak konserler vermektedir ve Nils Wanderer, Vivica Genaux, Emma Kirkby, Karina Gauvin, Patricia Pace, Karl-Peter Kammerlander, Axe Köhler gibi dünya starlarından vokal ustalık dersleri almaktadır. Sanatçı düzenli olarak Matthias Rexroth ile çalışmaya devam etmektedir.

Yıldız konrtenör La follia Augsburg, Lautencompagney Berlin, Baroque Orchestra Karlsruhe, La Sfera Armoniosa, Staatskapelle Weimar, Jena Fialrmoni ile birlikte düzenli olarak dünyanın en ihtişamlı sahnelerinden kabul edilen Teatro Massimo Palermo, Deutsches Nationaltheater Weimar, De Nederlandse Reisopera, Staatsschauspiel Dresden, Baroque Theater Gotha, Bonn Opera, Chemnitz Theater ‘ gibi mekanlarda sahneye çıkmanın yanısıra Festival de Música Antigua de Sevilla, Maulbronner Klosterkonzerte, Festival Perigord Noir, Klassik Sommer Hamm gibi festivallere davet edilmiş, Jordi Savall, Kent Nagano, Andreas Spering, Jürgen Budday, Simon Harsley, Michael Alber and Dominic Beykirch gibi saygın şeflerin yönetiminde Philharmonie de Paris, L’Auditori Barcelona, la Chapelle Royale de Versailles, St. Thomas Church Leipzig, Wigmore Hall ve Londra Barbican Center gibi ünlü mekânlarda konserler vermiştir.

Genç sanatçının repertuvarında Purcell’in Dido eserinden “Sorceress and Spirit”, Strauss’un ’ Die Fledermaus’dan “Aeneas, Orlofsky” , Händel’in Rinaldo’sundan “Rinaldo”, Stravinsky’nin The Rakes Progress eserinden “Baba the Turk”, Benjamin’in -Written on Skin- eserinden “The Boy & Angel 1” ve aynı bestecininin -A Midsummer Night’s Dream- eserinden “Oberon” gibi birçok ünlü opera yer almaktadır.

Wandarer oratoryo ve konser repertuvarından Handel’in Messiah, Belshazzar, Il trionfo del tempo e del disinganno, Dixit Dominus, Vivaldi’s Stabat Mater and Nisi Dominus, Orff’s Carmina Burana, Bach’ın Mass C minör, Magnificat, St. Matthew Passion, St. John Passion, birçok kantat, yeni yıl oratoryoları ve Bernstein’ın Chichester Psalms yer almaktadır.

Aynı zamanda bir Lied icracısı olarak Schumann – Liederkreis Opus 39, Schubert- Winterreise, Elgar – Sea Pictures, Debussy- Fêtes Galantes, Quilter’den birçok eser, Barber, Wolf ve Strauss gibi eserleri Thomas Steinhöfel, Graham Johnson ve Ian Burnside gibi değerli piyanistler eşliğinde performanslar gerçekleştirdi.

Uluslararası Asya Şarkı Yarışmasında “Kontrtenör” dalında üstün performansıyla Altın Madalya kazanan Nils Wanderer, birincilik ödülünün yanı sıra ,flütçü olarak da Karlsruhe’deki Handel Yarışması’nda İzleyici Ödülü’nü de kazanmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda, genç kontrtenör kurduğu “COUNTERWERK” için özel yazılan birçok eseri prömiyerini gerçekleştirme onuruna sahip oldu.
Yetenekli sanatçı opera sanatçılığının yanı sıra barok müziğin dansla bütünleştiği “MERIDIES”in sanat direktörlüğü ile birlikte hem aktörlük hem de koreograflıkta yapmaktadır.

Önümüzdeki sezonlar için yaptığı mevcut anlaşmalar arasında De Nederlandse Reisopera ile L’Orfeo (şarkıcı ve dansçı olarak), Jordi Savall ile solist olarak konser turu ve Barselona’daki St. Matthew Passion, Versailles, Paris, Jordi Savall ile St. Matthew Passion, Andreas Spering yönetiminde Seville’deki Festival de Música Antigua’da B minör Kitle, kendi prodüksiyonu Purcell’in Dido ve Aeneas’ını yönetmen, koreograf ve şarkıcı olarak Maulbronn manastırında Karlsruhe Barok Orkestrası ile birlikte sahneye çıkacak. Ayrıca Başarılı kontrtenör Klassik Sommer Hamm, Wigmore Hall London, Concerthall Lodź, AIDS-GALA Opera Bonn’da konserler, resitaller ve solo konserler verecek.

Ayrıca sanatçı Barbican Center’da Orff’un muhteşem eseri Carmina Burana’da solist ve Bach’ın St. John Passion icrası ile Thomaskirche Leipzig, Bachkirche Arnstadt, Münster Bonn ve Bauzner Dom’da konserler verecek.
Kontrtenör Nils Wandarer Edith Wiens tarafından 2020’deki Uluslararası Meistersinger Akademisi’ne davet edilmiştir.

Video Galeri