Gunther ROST (Organist - Şef)
Gunther Rost

Biyografi

1974 Almanya’nın Würzburg kentinde doğan Gunther Rost, kariyerinde Günther Kaunzinger ve Marie-Claire Alain ile çalıştı. Leipzig Bach Ödülü, Dallas Uluslararası Organ Yarışması veya Bavyera eyaleti sanatın ilerlemesi ödülü gibi çok sayıda uluslararası müzik ödülüne layık görüldü.

Rost 24 yaşından beri üniversitede akademik bir sürdürmekte olup organ öğretmenliği yapıyor.

2002 yılında Avusturya Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde profesör olarak atanan sanatçı, şu anda “kilise müziği ve org çalışmaları” başkanı ve elektronik ve hibrit mobil konser organları geliştirilmesi üzerine araştırmalara yapan “org araştırma merkezinin” de başkanlığını yürütmekte .

Rost bu görevlerinin yanı sıra Royal Academy of Music London, Chopin Academy Varşova, Rimsky-Korsakov Konservatuarı St. Petersburg veya Tchaikovsky Konservatuarı Moskova düzenlenen uluslararası organ yarışmalarının da jüri üyesi olarak düzenli görev almaktadır.

Gunther Rost, her yıl düzenlenen “Orgelfrühling Steiermark Festivali”nin de 2011 yılından beri “Sanat Yönetmeni” olarak festivalin başında yer almaktadır.
Gunther Rost, enstrüman olarak org hakkında farkındalık yaratmak adına ve halkın org konusunda bilgilenmesi konularında önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu farkındalığı yaratılması için Styrian bölgesinin birkaç seçkin organını içeren büyük ölçekli bir kayıt projesini hayata geçirmiştir.

Başarılı sanatçı Rheingau Müzik Festivali, Leipzig Bach Festivali ve Gewandhaus, Berlin ve Viyana’daki Konzerthaus, St. Petersburg Filarmoni Salonu ve Mariinsky Tiyatrosu gibi festival ve mekânların her daim aranan popüler konuğu olmuştur.

Alanında sayılı sanatçılarından biri olan Rost 2012-2014 yılları arasında Bamberg Senfoni Orkestrası’nında daimi Organist olarak görev yapmıştır.

OehmsClassics veya Deutsche Grammophon gibi plak şirketlerinden çıkan solo, oda müziği ve orkestra kayıtları, onun çok yönlü sanatsal çalışmalarının adeta belgeleridir. Ünlü organistin birçok konserlerinin canlı kayıtları başta Alman, Avusturya, Rus ve Amerikan radyo istasyonları olmak üzere dünyada birçok radyoda yayınlanmıştır.

Besteci Petr Eben ile yakın iş birliği içinde olan Gunther Rost, bestecinin tüm org çalışmalarını ve bunlardan iki büyük org konçertosunu Bamberg Senfoni Orkestrası ile kaydeden ilk sanatçı olarak literatürde yerini almıştır.

Sanatçının diskografisinde ayrıca Vivaldi, Chopin, Dupré ve Alain’in eserleriyle solo yapımları da yer almaktadır. Başarılı organistin Bach’ın Goldberg Varyasyonları kaydı, önde gelen Alman klasik inceleme dergilerinden biri olan “Fono Forum” tarafından “harpsikord ve piyano versiyonları dahil olmak üzere piyasadaki en ayırt edici kayıt” olarak övgü almıştır.

2018 yılında Rost ve orkestra ve flüt sanatçısı Pirmin Grehl ile birlikte kurdukları 4D ile J. S. Bach’ın birçok önemli eserinin kaydını hayata geçirdiler.

Gunther Rost, Tine Thing Helseth, Christoph Prégardien veya Elīna Garanča gibi alanında ünlü birçok sanatçı ile birlikte çalıştı.

Kendi kuruduğu korosu ve orkestralar ile geliştirdiği işbirlikleri onu Windsbach Boys Korosu, St.Thomas Kilisesi Korosu Leipzig, Bavyera Devlet Radyo Korosu Münih, Münih Bach Solistleri, Nürnberg Devlet Filarmoni Orkestrası, Leipzig Gewandhaus Orkestrası, Alman Radyo Filarmonisi’ne götürdü. Orkestra, FOK Prag, Malezya Filarmoni Orkestrası veya Dallas Senfoni Orkestrası gibi dünyanın önde gelen koro ve orkestraları ile çalışma yolunu açtı.

Video Galeri