Alexander RAHBARI (Şef)
Alexander Rahbari

Biyografi

Tahran-İran’da doğan Alexander (Ali) Rahbari, Viyana‘da Gottfried von Einem, Hans Swarowsky ve Karl Österreicher’in öğrencisi olarak eğitim aldı. İran’a döndükten sonra, sadece 24 yaşında, Tahran müzik Konservatuarı Müdürü olarak atandı ve ülkesinin kültürel gelişiminde lider bir pozisyon aldı.

Şeflik kariyerinin başlarında Rahbari birçok büyük ödülün sahibi oldu. 1977’de Cenevre şef Yarışması’nda gümüş madalya kazandıktan sonra Fransa’nın Besançon kentindeki “Concours International de Jeunes Chefs D’orchestre”de (Uluslararası genç Şefler Yarışması) prestijli altın madalya kazandı.

Efsanevi Herbert von Karajan tarafından fark edilen Rahbari, Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yönetmeye davet edildi. Berlin Filarmoni Orkestrasını tekrar yönetmesi için 1980, 1982 ve 1984’te ardı ardına davetler almasıyla şeflik dünyasında kariyeri büyük bir yükselişe geçti.

Karajan ayrıca Rahbari’den 1980’de “Salzburg Paskalya Festivali” nde asistanı olmasını istemesi genç şef için büyük bir iltifat ve kariyerinde başında başka bir dönüm noktası oluşturmuş.

Genç yaşında büyük bir çıkışla ünlenen Rahbari kariyerinde Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, Çek Filarmoni, Leipzig Gewandhaus Orkestrası, Sächsische Staatskapelle Dresden, NHK Tokyo, Rotterdam Filarmoni, Stockholm Filarmoni, Zürih Metropol Orkestrası, Berlin Senfoni Orkestrası, Orchestra Sinfonica Siciliana, Barcelona Şehir Orkestrası, Prag Senfoni Orkestrası, Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası, ve İngiliz Ulusal Operası gibi 120’den fazla orkestrayı dünyaca ünlü konser salonlarında ve opera evlerinde yönetmiş bir şef olarak bir rekora imza atmıştır.

1985 yılında Alexander Rahbari, Çek Filarmoni’nin daimi konuk şefi olarak atandı. Başarıları, Çek Filarmoni Orkestrası ile yaptığı olağanüstü çalışmalardan dolayı prestijli Dvorak Madalyası ödülünü getirdi.

Ayrıca 1985’ten itibaren Rahbari, Belçika Radyo ve Televizyon Orkestrası Brüksel – “BRTN” ile baş konuk şef oldu ve 1988’den 1996’ya kadar baş müzik Direktörü olarak görev yaptı. Orkestra ile geçirdiği süre boyunca operalar, çağdaş müzik ve koro eserleri ile birlikte standart orkestra repertuarının kayıtları ile tanındı ve 1994 yılında orkestra ile olağanüstü başarılarından dolayı Belçika Besteciler Derneği tarafından Fuga Trophy ile onurlandırıldı.

Sadece CD’deki kayıtları 150’den fazla ve bazıları DISCOVER, NAXOS ve POLYGRAM tarafından kaydedildi. Rahbari’nin Verdi ve Puccini’nin operalarının kayıtları ona uluslararası beğeni ve tanıma getirdi ve Koch Discover International’ın (1992’de kurduğu) baş müzik Direktörü olarak birçok genç solist ve topluluk keşfetti, kayıt yapmalarına ve uluslararası sahnede tanıtmalarına yardımcı oldu.

1997’den 1999’a kadar Rahbari, Zagreb Filarmoni ve Virtuosi di Praga prensip şefi olarak atandı. 2000 yılında Malaga Senfoni Orkestrası’nın baş şefi ve müzik Direktörü olarak aday gösterildiği için Güney İspanya’ya taşındı ve 2004 yılına kadar şehirde kaldı.

1997 yılında Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nden 60 İranlı müzisyeni Bregenz’de toplayan Rahbari, Pers Uluslararası Filarmonisi’ni kurdu. Ve bu orkestra Rahbari yönetiminde  Rimsky Korsakov’dan Scheherezade, Aram Khachaturian ve 19 yaşında Rahbari tarafından bestelenen “Nohe Khan Keman Konçerti”  gibi Doğu’ya özgü  birçok eser Koch Discover International tarafından kayıt altına alındı.

2003 yılında Alexander Rahbari, olağanüstü sanatsal başarılar için Malaga kentinden Onur 

Ödülü aldı. 2004 yılında Malaga Senfoni Orkestrası ile Münih, Friedrichshafen, Düsseldorf, Regensburg, Köln, Braunschweig gibi orkestralarla verdiği konserlerde ayakta alkışlandı ve medyadan aldığı mükemmel eleştiriler ile sonuçlanan tam bir başarıydı.

2005 yılında Maestro Rahbari, Tahran Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi olarak İran’a davet edildi. Beethoven’ın dokuzuncu Senfonisinin dönüşü ve performansı, ülkede otuz yıl sonra, son otuz yılın en büyük müzik etkinliği haline geldi.

Maestro Rahbari halen serbest olarak tüm dünya üzerinde aktif bir şekilde konserler  ve şeflik eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Kariyeri süresince Türkiye ile çok özel bağları bulunan Rahbari, başta IDSO ile 15 seneyi aşkın süren işbirliğinin yanı sıra hemen hemen Türkiye’de bulunan tüm orkestraları yönetmiş, CD kayıtları gerçekleştirmiş ve işbirliklerini sürdürmektedir.

Alexander Rahbari Nisan 2020’den itibaren Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türki Cumhuriyetler ve Mena Bölgesinde KAM MANAGEMENT tarafından temsil edilmektedir.

Video Galeri