Paolo OLMI (Şef)
Paolo Olmi

Biyografi

Paolo Olmi, Roma’da Massimo Pradella ve Franco Ferrara’dan eğitim aldı,ve şeflik kariyerine erken yaşlardan itibaren piyano eğitimi alarak başladı. Kariyer hayatının ilk çıkışını Teatro Comunale Bologna’da ilk opera sahnesinde yaptığından beri, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Asya dahil olmak üzere dünyanın birçok büyük konser salonunda ve operasında şeflik yaptı.

Başarılı prodüksiyonlar arasında Teatro dell’Opera di Roma ile sahnelediği “Musa Mısır”da sayılabilir. Paolo Olmi daha sonra Wolfgang Sawallisch tarafından Münih’teki Bayerischer Staatsoper’de bu operayı yönetmesi için davet edildi. Daha sonra, Paris’teki Theater de Champs Elysees’de sahnelenen William Tell’in olağanüstü yapımı için Fransız müzik eleştirmenlerinin “Yılın En İyi Operası” ödülünü aldı. Diğer yönettiği operalar arasında Barselona Operası’ndaki Sevilla Berberi, Hırsız Saksağan, Nabucco ve Turandot, Londra Kraliyet Festival Salonu’nda Nabucco’nun bir konser performansı ve Teatro Colon di Buenos Aires’teki Manon Lescaut sayılabilir.

Ayrıca Paolo Olmi İtalya’da Teatro Carlo Felice di Genova’da Rossini’nin Le Siege de Corinthe’sinin oldukça başarılı bir prodüksiyonunu yönetti ve Arena di Verona’da Rossini’nin Stabat Mater performansında Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Londra Senfoni Korosu’nu yönetti. Londra’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile Kraliyet Festival Salonu’nda Verdi’nin Requiem’ini ve Covent Garden Kraliyet Opera Binası’nda Rossini’nin “Musa Mısır”da yöneterek İngiltere’de büyük ün kazandı. Opera di Lyon’da ilk çıkışını Mozart’ın “Figaro’nun Düğünü” ile yaptı ve Strasbourg Opera’da birçok kez Tosca, Don Carlos ve Ernani’yi ve Avrupa Birliği’nin İtalya başkanlığını kutlamak için Rossini Stabat Mater’in özel bir performansını yönetti. Paolo Olmi Danimarka Kraliyet Operası’nda, Madame Butterfly’ı da yönetti ve ABD’deki ilk çıkışını Chicago Lyric Opera’da Donizetti’nin Don Pasquale’sini yöneterek yaptı.

Paolo Olmi, Deutsche Oper Berlin’de ilk kez sahneye çıktıktan sonra La Fanciulla del West, Aida, La Forza del Destino ve Il Trovatore yapımları için birkaç kez Berlin de tekrar sahne aldı.Konser platformunda da oldukça aktif olan Paolo Olmi, Tokyo Filarmoni, Santa Cecilia Rome, Orchester National de France, London Filarmoni Orkestrası, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Londra’da BBC Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestraları yönetmiştir. Daimi şefliğini yaptığı RAI Roma Orkestrası ile Mendelssohn’un tüm senfonilerini yönetti ve bu konserler Ulusal Televizyon tarafından yayınlandı. Royal Opera House Covent Garden Orkestrası ile İspanya’da verdiği çok başarılı konserlerin ardından, yine bu orkestra ile Atina Festivali’nde yer aldı ve İtalya – Almanya turuna çıktı.

Rossini’nin Sevilla Berberi ile Hamburg Devlet Operasında son derece başarılı bir çıkış yaptıktan sonra, Olmi La Forza del Destino’nun yeni bir prodüksiyonu için yeniden davet aldı. Son birkaç sezondaki çalışmaları arasında, Atina’da La Boheme ile ilk çıkışını, Stuttgart Opera’da Sevilla Berberi’ni ve Un ballo un Maschera’yı New National Theatre, Tokyo sayılabilir. Nabucco’nun yeni bir prodüksiyonunu yönetmek için tekrar sahne aldı ve Donizetti’nin L’Elisir D’amore operasını çok başarılı bir DVD kaydı ile taçlandırdı.

Maestro son yıllarda Londra Filarmoni Orkestrası ve Filarmoni Korosu ile Verdi’nin “Aida”sını çok başarılı bir performansla yönetti ve daha sonra İtalya’da turneye çıktı ve akabinde Kore’de LPO turnesini yönetti.

Deutsche Oper Berlin’de La Gioconda’nın çok başarılı prodüksiyonlarının ardından Verdi’nin “Kudüs” ve “Falstaff”ını, Cilea’nın “Adriana Lecouvreur” nu yönetti. Başarılı şef Hollanda Televizyonu’ndan aldığı davetle Amsterdam Concertgebouw’da Hollanda Kraliçesi’ne ithafen Rossini’nin “Guillaume Tell” operasının canlı yayınını yönetti ve EMI Classic tarafından kaydedildi. Maestro Londra Filarmoni Orkestrası ile çıktığı “Stabat Mater” İtalya turnesini sonrası, Bordeaux Operası’nda “Elisir d’Amore” , “Ballo In Maschera”, “Italiana in Algeri” ve “Barbiere di Siviglia”, Savonlinna Opera Festivali’nde “Aida” ve “Lucia di Lammermoor” gibi operaları başarı ile yönetti.Ünlü şef Fransız Televizyonu için “Opera national de Lorraine” de ve İtalyan Televizyonu için “Teatro Comunale di Bologna” da “Cezayir’de İtalyan Kız” ve Bordeaux’da “Barbiere di Siviglia” operalarını kaydetti.

Son çalışmaları arasında büyük övgüler alan Toulouse Operası’nda “Don Pasquale”, Savonlinna Festivali’nde “Traviata”, Şanghay’da “Fledermaus”, Stockholm’de “Otello” ve Bordeaux’da “Semiramide” operaları gösterilebilir.

Maestro Olmi’nin “Teatro dell’Opera di Roma” ile birlikte Mart 2018’de çıktığı turnede “Umman Kraliyet Operası”nda yönettiği “Leoncavallo – Pagliacci” sinde gösterdiği üstün başarısı tüm Ortadoğu’da büyük ses getirdi. Aynı yıl Londra Filarmoni Korosu & “Young Musicians European Orchestra”sını (Genç Müzisyenler Avrupa Orkestrası) yönettiği “Petite Messe Solemnelle” performansı ve de Hong Kong Opera’sında yönettiği “Turandot” ile büyük övgüler aldı.

Paolo Olmi, Çin’e davet edilen ilk İtalyan şef olma onuruna sahip olmasının yanı sıra “Shangai Grand Theater”nun açılışını gerçekleştirme şerefine nail olmuştur. İlerleyen yıllarda Maestro “Teatro La Fenice di Venezia Orkestrası” ile Pekin Festivali’nde harika bir performans sergilemiş ve birçok kez Shangai, Hong Kong ve Macau’da şeflik yapmıştır. Ayrı eğitmen kimliği ile Şanghay Müzik Konservatuarı’nda birçok kez orkestra ustalık sınıfları gerçekleştirmiştir. Uzakdoğu’da saygın bir şef olarak Hong Kong’da “Rigoletto” ve Tokyo’da Cosi’ Fan Tutte”yi yönetmiştir.

Opera alanında sahip olduğu yüksek itibarın yanı sıra başta İtalya, Çin, İsrail ve Fransa olmak üzere dünyanın en ünlü ve saygın senfoni orkestraları ile sürekli verdiği konserlerle İtalya’nın ve de Avrupa’nın önde gelen saygın şefleri arasında yer almaktadır.

Video Galeri