Vladimir PONKIN (Şef)
Vladimir Ponkin

Biyografi

Şu anda Moskova’daki Helikon Opera Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni ve şefi ve Kuban Senfoni Orkestrası’nın baş şefi Vladimir Ponkin, Rusya’nın en önde gelen şeflerinden biridir.

Rafine yönetmenlik tarzı, ayrıntıların hassas detaylandırılmasının yanı sıra, müzikal form ve bunun gerçekleştirilmesi konusundaki derin anlayışıyla ayırt edilir. Çok yönlü ve bestecinin niyetlerinin farkında olan Ponkin, mükemmel tekniğini ve zekâsını geniş bir repertuar yelpazesinin performanslarına incelikle entegre edebilmektedir.

1951’de Irkutsk’ta doğan Ponkin, Gorky Konservatuarı’ndan ve daha sonra Gennady Rozhdestvensky’nin danışmanlığında opera ve senfonik şeflik alanında lisansüstü dersleri aldığı Moskova Konservatuarı’ndan mezun oldu. 1980’de Sovyetler Birliği’nde yabancı bir ülkede, Londra’da 5. Rupert Vakfı Şeflik Yarışması’nı, kazanan ilk genç şef oldu. Yıllar boyunca Yaroslavl Senfoni Orkestrası, Devlet Sinematografi Orkestrası, Krakow Filarmoni Orkestrası ve Moskova Filarmoni Orkestrası’nın baş şefliğini yürüttü.

1990 ve 2004 yılları arasında Vladimir Ponkin, Moskova Filarmoni Orkestrası ile yoğun bir şekilde çalıştı. Bu yıllarda orkestra hem Rusya’da hem de yurt dışında çok popüler hale geldi ve Rusya ve Avrupa’daki en ünlü konser salonlarında ve uluslararası festivallerde sahne aldı. 1996 yazında Ponkin ve bu orkestra, Torre del Lago’daki 42. Puccini Festivali’ne katıldı. Opera festivalinde Rus ve Fransız müziğinden oluşan iki senfoni konseri verdi. İtalyan basını bu konserden “Ponkin’in farklı tarihsel dönemlerden ve tarzlardan bestecilere yönelik farklı yorumları festivalin duygusal sıcaklığını önemli ölçüde artırdı” şeklinde övgü dolu bahsetti.

Ponkin, Moskova’daki Lutosławski Festivali ve Stockholm’deki Pärt ve Penderecki Uluslararası Festivalleri de dahil olmak üzere bir dizi uluslararası festivalde düzenli olarak konuk oldu.
Ünlü şef çağdaş repertuar icra etmek konusunda her zaman öncü olup ve konuya büyük ilgi göstermektedir. Rusya’da Lutoslawski ve Penderecki’nin birçok bestesinin prömiyerini yaptı. Besteciye adanmış bir festivalin parçası olarak Stockholm’deki bir konser sırasında Penderecki’nin solistler, koro ve orkestra için Utrenja’sında şefin gösterdiği başarılı yönetim bestecinin kendisi tarafından büyük övgüler aldı.

Vladimir Ponkin konuk şef olarak BBC Senfoni Orkestrası, St.Petersburg Filarmoni Orkestrası, Rusya Devlet Akademik Senfoni Orkestrası, Svetlanov Orkestrası, Çaykovski Senfoni Orkestrası, İsveç Radyo Senfoni Orkestrası gibi önde gelen uluslararası orkestralarla çalıştı.
Jena Filarmoni Orkestrası, Bergamo Festival Orkestrası, Melbourne Senfoni Orkestrası, Batı Avustralya Senfoni Orkestrası, Brisbane’deki Queensland Senfoni Orkestrası ve Palm Beach Orkestrasına konuk şef olarak yöneten Ponkin hali hazırda Moskova Filarmoni Orkestrası ile düzenli olarak konser vermektedir.

Vladimir Ponkin, Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Amerika ve Avustralya’yada çok başarılı konserler gerçekleştirdi. Angela Gheorghiu, José Cura, Dmitri Hvorostovsky, Evgeny Nesterenko, Paata Burchuladze, Zurab Sotkilava, Maria Bieșu, Yuri Mazurok, Lucia Aliberti, Virgilius Noreika, Ivo Pogorelich, Evgeny Kissin, Grigory Sokolsuev, Daniel Pollack, Denis Matuev ,Eliso Virsaladze, Edith Chen, Nikolay Petrov, Alexander Ghindin, Andrei Korsakov, Sergei Stadler, Oleh Krysa ve Natalia Gutman gibi sanatçılarla çalıştı.

1995’te Vladimir Ponkin, Stanislavski ve Nemirovich-Danchenko Moskova Akademik Müzik Tiyatrosu’nun şefi olmaya davet edildi. Hırçın Kız (Michael Bronner), Romeo ve Juliet (Sergei Prokofiev), Shulamith (Vladimir Besedin), Otello (Giuseppe Verdi) ve Çar Salta’ın Masalı (Rimsky-Korsakov) dahil olmak üzere çok sayıda bale ve opera yönetti. Ponkin’in 1999’dan beri Helikon Opera Tiyatrosu ile olan verimli iş birliği onun 2002’de baş şef olmak için davet edilmesini sağladı.

Vladimir Ponkin prestijli ödüller aldı. Ponkin ve Krakow Filarmoni Orkestrası tarafından Papa II. John Paul’un misafirhanesinde verilen konser sonrası, Papa’nın şefi “Onur Konuğu” madalyasıyla onurlandırması, kariyerinde en göze çarpan ve olağanüstü olaydır. Ünlü şef kariyeri boyunca hem ülkesinde hem de yurt dışında sayısız liyakat ödülü, nişan ve madalya onurlandırılmıştır.
Vladimir Ponkin, hem klasik müzik parçalarını hem de çağdaş bestecilerin eserlerini kapsayan devasa bir repertuvara sahiptir.

Vladimir Ponkin’in genç kitleleri klasik müzikle tanıştırma tutkusu, onun yeni eğitimsel müzikal konseptler yaratma fikrini geliştirdi ve bunları yaydı. Yetiştirdiği gençlerin konserlerinde, gerek küratörlük yaparak gerekse çocukları müzikle ilgili tartışmalara katılmaya teşvik ederek her daim onlara ilham vermeye devam etmektedir. Gençlerle yürüttüğü projeler ve onlarla birlikte verdiği konserler ona yaygın bir popülerlik kazandırmıştır.

Vladimir Ponkin, 2004 yılından bu yana Moskova Konservatuarı’nda profesör olarak görev yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda “M.M. Ippolitov-Ivanov”. Devlet Müzik Pedagoji Enstitüsü’nde Opera ve Senfoni Yönetmenliği Bölümü Başkanlığını sürdürmektedir. Rusya’da sürdürdüğü akademik kariyerinin yanı sıra, düzenli olarak yurt dışında ustalık sınıfı dersleri vermektedir.

2009’dan beri Tüm Rusya Genç Şefler Yarışması “I.A. Musin”nin jüri başkanıdır.

Video Galeri