ANNA FEDOROVA (Piyano)
Anna Fedorova

Biyografi

“Fedorova’nın son derece bağımsız elleri 3 demanslı, dokusal bir perspektif yaratıyor”
– Grammaphone Dergisi –

“Dizginlenmemiş tutku ve olağanüstü coşkulu bir icra”
– Gelderlander –

“Muhteşem, Şiirsel, etkileyici ve dinamik”
– Luister Dergisi –

“Estetik olarak rafine edilmiş ve son derece dinamik”
– La Nación –

Anna Fedorova, dünyanın önde gelen genç kadın piyanistlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Anna çok küçük yaşlardan itibaren, doğuştan gelen bir müzik olgunluğu ve olağanüstü teknik yetenekler sergileyerek adını tüm dünyaya duyurmuştur.

Uluslararası konser kariyeri çocuk yaşlarda başlayan Anna dünyanın dört bir yanındaki klasik müzikseverleri müzikal ifadesinin derinliği ve gücü karşısında “tamamen şaşırtmış ve şaşkına döndürmüştür”.

Anna’nın Kraliyet Concertgebouw’daki “Rachmaninoff 2. Piyano Konçertosu” nun canlı kaydı yaklaşık dünya genelinde 31.000.000 kez izlenerek bir rekor kırmış ve Youtube’da en çok izlenen klasik konçerto ünvanına sahip olmuştur.

Anna Fedorova, onu virtüözler sınıfına taşıyan bu kaydı ile birçok ünlü müzisyen tarafından büyük övgüler aldı.

Ünlü piyanist o kayıttan beri adını dünyanın her köşesinde adını duyurduğu bu başarısının yolunu açan Hollandalı klasik müzik kanalı AvroTros’ ta her yıl orkestra eşliğinde seyirciye açık canlı yayınlanan bir performans sergilemeye devam ediyor.

Anna, başta Amsterdam Concertgebouw, Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Theatre des Champs Elysees Paris, the Zurich Tonhalle, t Palacio de Bellas Artes Meksika dahil olmak üzere Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya’nın en prestijli konser salonlarında performans sergiledi.

Dünyanın en çok konser daveti alan sanatçıları arasında yer alan piyanist Buenos Aires’teki Teatro Colon, Londra’nın Cadogan Hall, Vancouver Playhouse, Paris’in Louis Vuitton Serisi, Varşova Filarmoni, Gdansk Filarmoni, Tel Aviv Sanat Müzesi, Tokyo’nun Bunka Kaikan, Hamburg Laeiszhalle, Lizbon’un Belem Kültürü Merkez ve diğerleri. Ayrıca Verbier Festivali, Menuhin Festivali Gstaad, Orpheum Müzik Festivali ve Musikdorf Ernen (İsviçre), Annecy Klasik Festivali ve Violon sur le sable (Fransa), Ravinia Festivali ve IKIF (ABD), Sintra Festivali(Portekiz), Stift Festivali (Hollanda), İskoçya’daki Mutlak Klasikler festivali, Rubinstein Piyano Festivali ve Chopin Festivali (Polonya), Trieste’deki Uluslararası Piyano Festivali (İtalya), Uluslararası Oda Müziği Festivali Koblenz (Almanya) gibi birçok saygın salonda ve sayısız müzik festivalinde başarılı performanslar sergiledi

Anna Fedorova sahip olduğu müthiş konçerto repertuarında ustalaşmış bir virtüöz piyanist olarak , Philharmonia Orkestrası ve Royal Filarmoni (Londra), Hong Kong Filarmoni Orkestrası, Utah Senfoni, Dallas Senfoni, Rus Devlet CapellaSenfoni , Kyoto Senfoni, Yomiuri NipponSenfoni Orkestrası ve Tokyo Yeni Şehir Orkestrası (Japonya), Hollanda Filarmoni, Residentie Orkestrası (Hollanda), Orchester Lamoureux (Fransa), St Gallen Senfoni Orkestrası, Orkestra Filarmonica de Buenos Aires (Arjantin), Orchester de Chambre de Lausanne (İsviçre), Ulusların Filarmoni Orkestrası ve Nordwestdeutsche Philharmonie (Almanya), Orquesta Sinfonica Nacional de Mexico, İsrail Oda Orkestrası gibi dünyanın dört bir yanındaki orkestralarla benzersiz performanslar sergilemektedir.

Ünlü piyanist; Jaap Van Zweden, Jun Markl, Benjamin Zander, Olari Elts, Valery Polyansky, Carlos Miguel Prieto, Christian Schumann, Tatsuya Shimono, Andrew Grams, Alexander Shelley, Modestas Pitrenas gibi dünyaca ünlü saygın şefler yönetiminde konserler vermiş olmaktan gurur duymaktadır.

Anna Fedorova”Uluslararası Rubinstein ‘In Memoriam” Piyano Yarışması, Moskova Uluslararası Frederick Chopin Yarışması, Lyon Piyano Yarışması gibi çok sayıda uluslararası piyano yarışmasında 1.cilik ödüllerini kazandı.

Sanatçı Uluslararası Klavye Enstitüsü ve Festivali’nde (New York, ABD) Dorothy MacKenzie Sanatçı Tanıma Bursu Ödülü’ne iki kez layık görüldü.

Genç piyanist yakın zamanda son dönemlerin en saygın ödülü kabul edilen “Verbier Festivali Akademi Ödülü”nü aldı.

Anna, Norma Fischer’in rehberliğinde Kraliyet Müzik Koleji’nden (Royal Academy) üstün başarı ile mezun oldu.

Başarılı sanatçı tekniğini geliştirmek için İtalya, Imola’daki prestijli Accademia Pianistica’da Leonid Margarius ve Kiev’deki Lysenko Müzik Okulu’ndaBorys Fedorov’la çalıştı. Ayrıca Alfred Brendel, Menahem Pressler, Steven Isserlis ve Andras Schiff gibi dünyaca ünlü müzisyenlerden de mentorluk aldı.

Anna solist kariyerinin yanı sıra başarılı ve aranılan bir kayıt sanatçısı olarak da ön plana çıkıyor.

Hollandalı müzik firması “Channel Classic” ile imzaladığı anlaşma doğrultusunda sanatçının 2017’den bugüne kadar Channel Classic etiketiyle solo CD’ leri Story Teller ve Four Fantasies, St. Gallen Senfoni Orkestrası ile bir Rachmaninoff CD’si ve viyolacı Dana Zemtsovile ile birlikte ikili bir CD olan “”Siluetler” olmak üzere 4 CD’ si yayınlandı.

Anna 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan “Chopin” solo albümü ve kontrbasçı Nicholas Schwartz ile birlikte kaydettikleri ikili CD “Stolen Pearls”çalışmalarını henüz tamamladı.

Sanatçının geçmişte çıkardığı CD’ler arasında DiscAnnecy etiketiyleçıkan bir Brahms, Liszt ve Chopin albümü ve Piano Classics içeren bir Rachmaninoff 2. Piyano Konçertosu CD’si bulunmaktadır.

2016’da “Rachmaninoff 3. Piyano Konçertosu” ve “Mussorgsky -Bir Sergide Resimler” ile 3 albüm daha yayınlandı.

Virtüöz piyanist, ünlü Alman Çellist Benedict Kloeckner ile birlikte Chopin ve Frank’ın eserlerinden oluşan ikili bir CD çıkarttı.

Anna Fedorova 2017 yılında son yıllarda yıldızı parlayan Türk / Azeri çellist Jamal Aliyev ile birlikte Rus bestecilerin eserlerinden oluşan” Russian Masters” isimli bir albüm çıkarttı.

2021 yılında Anna Fedorova, Yefim Bronfman, Mikhail Pletnev, Denis Matsuev, Barry Douglas, Alexander Kobrin ve Olga Kern gibi dünyanın en iyi piyanistleri kabul edilen sanatçılarla birlikte çekimleri henüz tamamlanan Rachmaninoff belgeseli “Rachmaninoff Revisited”adlı yer aldı.

Anna’nın 2019-2020 sezonunda göze çarpan olayları arasında St. Gallen Senfoni Orkestrası ile bir CD kaydı ve ardından AmsterdamConcertgebouw’daki performanslar, Nordwestdeutche Philharmonie, Tokyo Filarmoni Orkestrası ve Japonya’da Rusya Devlet Senfoni Capella performansları, Utah Senfoni Orkestrası West Cork Festivali, Stift Festivali ve Japonya, Brezilya ve Avrupa’da gerçekleştirdiği turlar sayılabilir.

Sanatçı, 2020-2021 sezonunda Boston Gençlik Filarmoni Orkestrası ile Güney Amerika turnesine çıkması planlanmıştı. Ayrıca Szczecin Filarmoni Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası ve Ulusal Senfoni Orkestrası, Ukrayna, Uluslararası Yeni Senfoni Orkestrası, Lviv ve Odessa Filarmoni Orkestra’ larıyla ile performanslar sergileyecek.

2021 sezonunda başarlı piyanist Amsterdam Concertgebouw, Megaron Tiyatrosu (Atina), Chatelet Tiyatrosu (Paris), Scriabin Festivali (Lüksemburg), West Cork Festivali (İrlanda) ve Hollanda Stift Festivali’lerinde solo ve oda müziği performansları sergileyecek.

Anna profesyonel müzik kariyerinin yanı sıra 2017 ve 2018’de EdeUluslararası Oda Müziği Festivali’nin sanat yönetmenliğini yürüttü.

Sanatçı 2020-2021 sezonunda Hollanda Haarlem Philharmonie’de “Artist in Residence” olarak göreve getirildi.

Anna Fedorova‘nın Türkiye menajerliği 2021 Ocak ayından itibaren “KAM MANAGEMENT” tarafından yürütülmektedir.

Video Galeri