Danae DÖRKEN (Piyano)
Danae Dörken

Biyografi

Alman-Yunan piyanist Danae Dörken, yirmi dokuz yaşında, yeni nesil uluslararası üne sahip sanatçıların en seçkinleri arasında, hayranlık uyandıran teknik becerileri, olağanüstü karizması ve müzikal düşüncesindeki büyük derinliğiyle izleyicileri ve akran müzisyenlerini heyecanlandırıyor.

Çok genç yaşta eşsiz bir yetenek olan Danae, yedi yaşındayken Lord Yehudi Menuhin’in desteğini aldı ve kısa bir süre sonra, “Pırıltılı Oyun Keyfi” (Kölner Stadt-Anzeiger) ile Avrupa’nın büyük mekânlarında heyecan yaratmaya başladı.

Uluslararası saygınlığa sahip öğretmenleri Karl-Heinz Kämmerling ve Lars Vogt ile yaptığı çalışmaların ardından, bugün Münih Senfoni, Kraliyet Kuzey Sinfoni, Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası, Norrlandsoperan Senfoni ve Düsseldorf Senfoni Orkestrası dahil olmak üzere birçok büyük orkestraya solist olarak düzenli davet almaktadır.

Dörken, Londra’daki Wigmore Hall, Vienna Konzerthaus, Mozarteum Salzburg ve KKL Lucerne, Tonhalle Zurich, Beaux-Arts Brüksel’de Köln Philharmonie, Philharmonie Essen, Münih’teki Gasteig, Konzerthaus Berlin
Elbphilharmonie ve Laeiszhalle Hamburg, Tonhalle Dusseldorf, Frankfurt Alte Oper ve Beethoven-Haus Bonn gibi salonlarda de verdiği konserle büyük beğeni topladı.

Danae Dörken ayrıca düzenli olarak Kissinger Sommer, Schwetzingen Festivali, LuganoMusica, Schleswig-Holstein Musikfestival, Dresdner Musikfestspiele, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern ve Heimbach’taki ünlü “Spannungen” festivali gibi büyük festivallerde çok başarılı performans sergiliyor.

Danae Dörken’in 2019/2020 sezonu programında en çok göze çarpanlar,
Edmonton Senfoni Orkestrası, Kansai Filarmoni Orkestrası ve Neues Kammerorchester Potsdam ile ilk kez sergilediği performanslarının yanı sıra, Lucerne Festivali’nde ve Tokyo Musashino Kültür Salonu’nda verdiği konserleri sezonunun en önemli olaylarıdır.

Virtüöz piyanistin solist kariyerinin beraberinde sürdürdüğü oda müziği çalışmalarında Benjamin Beilman ile birlikte gösterdiği performansı onu Wigmore Hall London ve Brucknerhaus Linz’e ve de kendisi de piyanist olan kız kardeşi Kiveli ile birlikte sahne alacağı duo performansı ile Klavierfestival Ruh’ ta sahne alacak. . Ayrıca yakın dostu viyolonsel sanatçısı Benedict Kloeckner ile IMUKO Festivalinde harika bir birliktelik örneği sergiledikleri işbirliğine devam ederek bu sezon içinde birlikte Almanya ve Güney Kıbrıs’ta konserler verecek.

Danae Dörken, 2018/19 sezonunda Rheingau Musikfestival, Staatstheater Darmstadt ve Museum Villa Rot’daki sergilediği solo performanslarının yanı sıra Las Vegas Filarmoni, Munich Oda Orkestrası, Norrlandsoperan Senfonisi, Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası ve Antalya Senfonisi ile muhteşem bir çıkış grafiği yakaladı.

Ünlü piyanist tutkulu bir oda müzisyeni olarak Lars Vogt, Gustav Rivinius, Sharon Kam, Artur Pizarro, Christiane Oelze, Carolin Widmann, Benjamin Beilman, Benedict Klöckner ve Katia & Marielle Labèque gibi dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahneye çıkmanın haklı gurunu taşımakta.

Danae Dörken, kız kardeşi Kiveli ile birlikte kurduğu duo ile düzenli olarak sahip oldukları olağanüstü dört el piyano repertuarından seçkilerle çok başarılı performanslar sergiliyorlar.

Yıldız piyanist ayrıca SWR Stuttgart Radyosu’nun prodüksiyonunda obuacı Philippe Tondre ile birlikte yepyeni bir albüm kaydı gerçekleştiriyor.

Danae Dörken’in en çok beğeni toplayan ve onu virtüözler arasında yer almasını sağlayan 2016’da çıkan Mozart’ın “21 Numaralı Piyano Konçertosu” ve Mendelssohn’un (Royal Northern Sinfonia’yla birlikte) nadiren icra edilen 2. Piyano Konçertosu’nun kayıtlarıdır .

Sanatçı Schumann fantezileri, Schubert ve C.P.E. Bach solo kaydının yer aldığı ARS’ dan çıkan CD kaydı ile ICMA Ödülü’ne aday gösterildi. Leoš Janáček’in (ayrıca ARS Produktion’da) solo çalışmalarını içeren 2012’deki ilk CD’si de aynı derecede coşkulu eleştiriler aldı. Şu anki iki albümü “EAST and WEST” (ARS Produktion) ve “Between Nostalgia and Revolution” (GENUIN) övgü dolu eleştiriler aldı ve ICMA Ödülü ve Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü’ne aday gösterildi.

Yunan kökenli Danae Dörken, 2015 yılında kız kardeşi ile Midilli adasında Molyvos Uluslararası Müzik Festivali’ni (MIMF) kurdu. Avrupa mülteci krizi ve Avrupa mali krizinin dramları ortasında, festivali Yunanistan’da klasik müzikle bağların güçlendirilmesi adına büyük bir katkısı oldu. Bugün bu festivalde, Marlis Petersen, Sebastian Manz, Maximilian Hornung, Philippe Tondre, Linus Roth ve Lars Vogt dahil olmak üzere MIMF sanatçılarının birçoğunun katıldığı tüm yıl boyunca Almanya genelinde sürdürülen etkinlikleri düzenleniyor. Danae Dörken’in klasik müzik ve Yunan Midilli adasına yaptığı hizmet, WDR televizyonunda ve sayısız gazete makalesinde, radyoda, Alman, Avusturya ve İsviçre ulusal televizyon programları ‘TTT’ ve ‘3Sat Kulturzeit’ de dahil olmak üzere önemli medya kuruluşları tarafından defalarca yayınlanmıştır.

Video Galeri