Florian Uhlig (Piyano)
Florian Uhlig

Biyografi

“Florian Uhlig yüksek virtüözite ile çalıyor. Yorumları gelmiş geçmiş en iyilerle karşılaştırılacak kalitede. Bu dinleyenleri inanmayacakları kadar yüksek kalitedeki CD gerçekten dikkatte alınması gereken bir kayıt “.

Süddeutsche Zeitung

Bu övgü dolu yazı duayen müzik eleştirmeni Joachim Kaiser tarafından 2009 yılında Florian Uhlig’in Hänssler CLASSIC etiketiyle yayınlanan “Beethoven Piyano Varyasyonları” için yazdığı değerlendirmesinden kısa bir altıdır.

O zamandan beri Florian Uhlig, aynı Hänssler CLASSIC etiketiyle, hepsi uluslararası dergilerde yüksek övgü alan ve ödüller kazanan Robert Schumann ve Dmitri Shostakovich’in piyano ve orkestralar için tam çalışmaları, Ravel, Poulenc, Françaix, Debussy ve Penderx eserlerinin kayıtlarını gerçekleştirdi. Florian Uhlig 2021 yılında 12 senede kaydettiği 15 CD’lik Schumann eserleri ile Alman Kayıt Eleştirmenleri Ödülü ile onurlandırıldı.

Florian Uhlig, Düsseldorf’ta doğdu ve ilk piyano resitalini on iki yaşında verdi. Eğitimini Londra Kraliyet Müzik Kolejinde aldı ve Kraliyet Müzik Akademisi’nden konser piyanisti diplomasıyla tamamladı. Ayrıca Londra Üniversitesi’nde Peter Feuchtwanger ile birlikte çalışarak doktora tezini tamamladı.

Florian Uhlig çelişkileri alışılmadık bir şekilde uzlaştırma yeteniğe sahip sıra dışı bir piyanist. Tarzında sahip olduğu ciddiyet, stil ve yapı Alman müzik geleneğine dayanırken, diğer yandan Londradaki uzun yılları, ona “sivri özgürlükler, repertuarların eksantrik kombinasyonları ve nadir eserler hakkında merak” gibi alanlarda daha bireysel bir yaklaşım geliştirmesini olanak vermiş…

Florian Uhlig orkestra solisti olarak ilk çıkışını 1997’de Londra Barbican’da yaptı. O zamandan beri BBC Senfoni Orkestrası, Pekin Senfoni Orkestrası, Deutsche Radyo Filarmoni, Dresden Filarmoni, Hong Kong Sinfonietta, Polonya Radyo Senfoni Orkestrası, Venezuela Simón Bolívar Gençlik Orkestrası, Tayvan Ulusal Senfoni Orkestrası, Bavyera Radyo Oda Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası ve Viyana Oda Orkestrası gibi orkestralarla birlikte dünyanın önde gelen konser salonlarında sahne aldı. Bu konserlerde Krzysztof Penderecki, Josep Caballé, Claus Peter Flor, Eivind Gullberg Jensen, Kristjan Järvi, Michail Jurowski, Michael Sanderling ve Gerard Schwarz gibi şeflerle çalıştı.

Florian Uhlig, Beethoven Bonn ve Varşova Festivalleri, Casals Festivali, Lorin Maazel’in Castleton Festivali, Gstaad’daki Menuhin Festivali, Hong Kong Sanat Festivali, Mecklenburg-Vorpommern Festivali, Fransa Musklenn’de sahne aldı.

Solo kariyerine ek olarak Florian Uhlig, tutkulu bir oda müziği sanatçısı olarak çok rağbet gören bir piyanist. Efsanevi bariton Hermann Prey’in ile birlikte harika işlere imza atmıştır.

Florian Uhlig 2009 yılında, Güney Afrika’da “Johannesburg Uluslararası Mozart Festivali”ni başlattı. Uhlig “Sanat Yönetmeni” sıfatıyla o tarihten bu yana senfonik ve koro konserlerinin yanı sıra birinci sınıf müzik topluluklarının ve sanatçıların yer aldığı oda müziği, solo resitaller sunan ve disiplinlerarası projelere yer vererek önemli etkiler yaratan, çağdaş müzik, genç sanatçıların tanıtımı ve sosyal entegrasyonu konusunda onlara fırsat yaratan iki haftalık müzik festivalini büyük bir başarı ile yönetti.

Başarılı piyanist ve eğitmen Florian Uhlig 2014 yılında Dresden’deki “Musikhochschule Carl Maria von Weber”de Piyano Profesörü olarak atandı ve Ekim 2019’dan beri “Musikhochschule Lübeck”te aynı görevi yürütmekte.

Her yıl düzenli Almanya, Fransa, İngiltere, Kanada, Hong Kong, Güney Kore, Çin ve İsviçre’de ustalık sınıfları vermektedir.

Florian Uhlig’e Mayıs 2015’te Londradaki Kraliyet Müzik Akademisi’nde akademisyen ünvanı verildi.

Video Galeri