Ivan YANAKOV (Piyano - Şef)
Ivan Yanakov

Biyografi

Çok sayıda uluslararası yarışmanın birincisi olan Ivan Yanakov, Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ gibi 30’dan fazla ülkede büyük beğeni toplayan konserler verdi.

Çok sayıda orkestra ile New York’taki Carnegie Hall Resital Hall, Londra’daki Cadogan Hall, Sydney Town Hall, Tokyo Metropolitan Theatre Konser Salonu, Sapporo Konser Salonu, Okinawa Kongre Merkezi, Hong Kong Belediye Binası, Şangay Oryantal Sanat Merkezi gibi salonlarda solist olarak sahneye çıktı. Piyanist ayrıca uluslararası birçok müzik festivallerine davet edilmekte ve Londra Filarmoni Orkestrası’ndan müzisyenlerle birlikte sahneye çıktığı konser gibi büyük beğeni toplayan performanslar gerçekleştirmektedir.

Sofya’da doğan Ivan Yanakov, daha sonra lisans ve yüksek lisans derecelerini New York Mannes College of Music’ten aldı ve 10 yılını New York’ta birçok performans sergileyerek geçirdi. Carnegie Hall’da “Artists International Debut Series” ödülüne layık görüldü. Amerika’da yaşadığı yıllarda kemancı Pinchas Zukerman ve Tokyo Yaylı Çalgılar Dörtlüsü üyeleri tarafından yürütülen oda müziği atölyelerine katıldı. Ayrıca Siena’daki Accademia Chigiana’da tam burslu bir bursiyerdi.

Paris’e ve daha sonra genç profesyonellerden oluşan bir oda orkestrası olan Londra Oda Oyuncuları’nı kurduğu Londra’ya taşındı. Ivan Yanakov, ilk orkestra şefliğini 2010 yılında Çek Ulusal Senfoni Orkestrası ile yaptı ve diğer Avrupa şeflik görevlerine beraberinde 2013 yılında onları tekrar yönetmek için geri döndü.

Sanatçı Hong Kong’un RTHK radyo istasyonunda ve Pearl TV kanalında 1 saatlik canlı bir konserde yer aldı ve Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da çeşitli ülkelerde düzenli olarak televizyon ve radyo yayınlarında çaldığı eserleri yer almaktadır. Şimdiye kadar gerçekleştirdiği en önemli yayın Los Angeles Sanat Müzesi’nden canlı yayınlana konseri gösterilmektedir.

Ünlü piyanist Avrupa ve Asya’daki büyük üniversitelerde ve son olarak da Birmingham Konservatuarı ve Hong Kong Baptist Üniversitesi’nde ustalık sınıfı dersleri vermeye davet etmektedir. Yanakov, Kaliforniya’daki Irvine Oda Müziği Festivali’nin ve İtalya’daki Siena Belcanto Festivali’nin kurucu ortağı ve sanat yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Ivan Yanakov, Asya ve Avrupa’daki piyano yarışmalarında düzenli olarak jüri olarak da davet edilmekte ve uzun yıllardır Londra’daki Royal College of Music’te Ernest Bloch Uluslararası Yarışması’nın jüri üyeliğini yapmaktadır.

Ivan’ın güncel projelerinden en göze çarpanı, köklü klasik ve caz piyanistlerinden oluşan The Four Pianists’i adlı projesidir. The Four Pianists’ in Londra’daki Cadogan Hall’daki son verdikleri konserlerin biletleri aylar öncesinden tükenmiştir. Hem eleştirmenlerce hem de halkın beğenisini kazanan The Four Pianists düzenli olarak 4.000 kişilik izlediği muhteşem performans sergilemektedir.

Bu sezon Ivan Yanakov bir kez daha Uzak Doğu’da (Japonya, Çin, Hong Kong, Makao) ve Avrupa’da 10’dan fazla ülkede aldığı davetlerle konserler gerçekleştirecek. Başarılı piyanist 2020-21 sezonunda da Londra Oda Oyuncuları’nı müzik direktörü olarak yönetmenin yanı sıra Avrupa ve Asya’da hem şef hem de solist olarak konserler vermeye devam edecek.

Video Galeri