Matthieu ESNULT (Piyano)
Matthieu Esnult

Biyografi

Matthieu Esnult genç ve enerjik Fransız bir piyanisttir. Son zamanlarda 6 kıtada 50’den fazla ülkede performans sergilemiştir.

Son konserleri arasında Heiner Goebbels’in Vekil Şehirlerinin Birleşik Krallık prömiyeri için Royal Festival Hall’da (BBC 3’te yayınlandı) performansı ve Southbank Centre’da Londra Olimpiyat Oyunları kutlamalarının açılışı ve New York Carnegie Hall’da Soprano Beatrice de Larragoiti ve kemancı Kehan Zhang ile iki beğeni toplayan resital gerçekleştirdi.

Matthieu Esnult, Shanghai Daning Theatre, Beijing La Plantation, Dezhou Grand Theatre, Harbin Concert Hall, Baotou Grand Theatre, Zhuhai HUAFA Grand Theatre, Changzhou Phoenix Valley Theatre, Anhui Grand Theatre gibi Çin’in büyük konser salonlarında solo resitaller verdi.

Solo piyano kariyerinin yanı sıra, Matthieu çok rağbet gören bir eşlikçi ve oda müzisyenidir. Paris’te Opera Bastille ve Théâtre du Châtelet’te prodüksiyonlar yaptı. Christa Ludwig, Felicity Lott, Joan Rodgers ile konserlere katıldı. Oda müziği çalışmalarında gösterdiği üstün performansı sayesinde birkaç kez Wigmore Hall’da performans sergiledi.

Matthieu ulusal ve uluslararası birçok ödülden oluşan bir koleksiyona sahip olmasının yanı sıra Nagaland Konservatuarı’nda misafir profesör ünvanına sahip oldu. Fransa, İngiltere, Tunus, İskoçya, Amerika, Çin, Moğolistan ve Hindistan gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde piyano ustalık sınıfları vermeye davet edildi.

BBC Radio 3, France Culture, Fransız ulusal televizyonu France 3, Radio Tunisie, Çin Ulusal TV ve Radyo gibi TV ve radyo ağlarında birçok yayın ve röportajda yer aldı.

Paris’te Ecole Normale Alfred Cortot’ta okuduktan sonra, Londra’da Mikhail Kazakevich ile çalıştı, 2013’te Londra’daki Trinity Laban Konservatuarı Müzik ve Dans bölümünden “Üstünlük” derecesiyle piyano Ustası olarak ve 2015’te gene “Üstünlük” derecesiyle Seçkin Sanatçı Diploması’nı aldı. Bernard d’Ascoli ve Pascal Rogé ile Fransız müzik repertuarı çalıştı.

Müziğe gönülden bağlı bir müzisyen olarak klasik müziğin dünyayı değiştirebileceğine inanan Matthieu, düzenli olarak huzurevlerinde, hastanelerde ve hayır kurumları için konserler gerçekleştirmekte.

Sanat ve beşerî bilimler konusuna tutkulu olan Matthieu, Sorbonne Üniversitesi’nden Müzik, Edebiyat ve Felsefe alanlarında da yüksek lisans derecelerine sahiptir.

Son dönemde Çin’deki gerçekleştirdiği solo piyano turnesi, keman virtüözü Yury Revich ile çıktığı turneler ve kemancı Emmanuel Coppey ile hayata geçirdiği konser turnelerinden ve kuruduğu International Piano Duo ile dört el piyano konser turnesi sanatçının en göze çarpan ve öne çıkan performanslarıdır.

Video Galeri