Sergei Yerokhin (Piyano)
Sergei Yerokhin

Biyografi

“Liszt tarafından yazılan üç Schubert lied’inde Yerokhin, Schubert’in şarkılarında yaratmak istediği karanlık ve kırık ruhunu, bir nota bile kaçırmaksızın, sahnede yeniden yaratmayı mükemmel bir şekilde başardı…

Konserin ikinci bölümünde, Modest Mussorgsky’nin ünlü “Sergideki Resimler” performansında Rus piyanist yüzlerce kez farklı yorumlanan bu eseri hiç duyulmamış çok kişisel ve ilginç bir versiyonunu büyük ustalıkla icra etti. “
Juan Carlos Galtier “Heraldo de Aragón” / Zaragoza 2020

“Sergei Yerokhin, notalar üzerinde dominant yaratıcılığı ve dramatik nüansları eksiksiz icra ettiği zorlu programıyla büyük bir usta olduğunu tüm dinleyicilerine gösterdi …
Ricardo Hontañón. “El Diario Montañés” / Santander 2017

Sergei Yerokhin döneminin en parlak ve tanınmış piyanistlerinden biri olarak , Avrupa’nın ve de dünyanın en prestijli konser salonlarından Londra’daki Wigmore Hall, Münih’teki Herkulessal, Buenos Aires’teki Colón Tiyatrosu, Milano’daki Grand Verdi Hall, the Moskova’daki Büyük Konservatuvar Salonu, St.Petersburg’daki Filarmoni salonu gibi mekanlarda konserler verdi. Sanatçı ayrıca İspanya’nın önde gelen Madrid Kraliyet Tiyatrosu ve Ulusal Oditoryumu, Barselona’daki Palau Müzik Salonu, Palau Valensiya’daki Müzik Salonu, Santander’deki Festival Sarayı, Bilbao’daki Euskalduna Sarayı, Bilbao’daki Filarmoni Topluluğu, San Sebastián’da ki Victoria Eugenia Tiyatrosu, Alicante’deki Filarmoni Topluluğu, Oviedo’daki Filarmoni Topluluğu, Granada’daki Manuel de Falla Oditoryumu gibi salonlarda performanslar sergiledi.

Ünlü piyanist Sergei Yerokhin solistlik kariyeri boyunca dünya genelinde konser verdiği salonlarda dünyaca ünlü Moskova ve St.Petersburg Filarmoni Orkestraları, Buenos Aires Senfoni Orkestrası, Porto Riko Senfoni Orkestrası, Bogota Filarmoni Orkestrası, Santo Domingo Filarmoni Orkestrası, Panama Senfoni Orkestrası, Polonya Radyo ve Televizyon Ulusal Senfoni Orkestrası, Sidney Senfoni Orkestrası, Sidney Oda Orkestrası, Brandenburg Oda Orkestrası, İskoçya Oda Orkestrası, vb. İspanya’da: RTVE Senfoni orkestrası, Sevilla Kraliyet Senfoni Orkestrası, Asturias Prensliği Senfoni Orkestrası, Bask Ülkesi Senfoni Orkestrası, Bilbao Senfoni Orkestrası, Castilla y Leon Senfoni Orkestrası birçok orkestrayla birlikte çaldı.

Sergei solist olarak orkestralar eşliğinde verdiği konserlerde N.Alexeev, S. Bishop-Kovacevich, M. Błaszczyk, E.Colomer, S.Comisiona, A.Chesnokov, PICalderon, J.Furst, E.Garcia Asensio, A. Gulianitskiy, A.Joo, V.Jurowski, J. Kochnev, J.Lopez Cobos, T.Mikkelsen, M.Pijarowskiy, V. Ponkin, A.Rahbari, C. Riazuelo, A.Ros Marba, I. Shpiller, V. Sinayskiy, V. Sutek, A.Vederenikov, A.Wit, V.Ziva gibi birbirinden değerli şeflerle çalıştı.

Sanatçının birçok solo ve resital performansı Rusya, Almanya, Polonya, Fransa, İspanya, Avustralya vb.gibi ülkelerin radyo ve televizyon kanalları tarafından kaydedilmiş ve defalarca yayınlanmıştır.

Sergei Yerokhin Moskova’da bir müzisyen ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sergei babasıyla başladığı ilk piyano derslerinden sonra, Rus Vadim Sukhanov ile birlikte çalışmaya başladı. İlk profesyonel sahne tecrübesi 16 yaşında Minsk Filarmoni Orkestrası ile solist olarak çıkmasıydı. Bu konserde Çaykovski’nin ilk Konçertosunu ve Rachmaninov’un ikinci konçertosunu icra etti. Genç yetenek sonrasında çalışmalarına piyanist ve eğitmen Dimitri Baskirov’un kanadı altında Moskova Çaykovski Konservatuarı’nda devam etti.

Sergei üstün yeteneğini göstermek için katıldığı Sidney Piyano Yarışması, “Ferruccio Busoni” Piyano Yarışması, “Viotti” Piyano Yarışması, “Alessandro Casagrande” Piyano Yarışması, “Ettore Pozzoli” Piyano Yarışması, “Vicenzo Bellini” Piyano Yarışması, Santander Piyano Yarışması ve “Çaykovski” Piyano Yarışması birçok uluslararası yarışmada ödül ve dereceler kazandı.

Sanatçı oda müziğinde kemancı ve besteci Vadim Brodsky, çellist Borislav Strulev, flütçü Marc Grawels gibi uluslararası prestijli sanatçılar ile duo konserler verdi.

Sergei Yerokhin, son dönemlerde Lerida’nın Enrique Granados Oditoryumu’nun açılış konserinde İspnaya Kraliçesi Sofía huzurunda Thüringen Filarmoni Orkestrası ile solist olarak birlikte sahne aldı. Ayrıca Moskova’nın” Rus Filarmoni ” Senfonik Orkestrası’nın açılış konserinde konuk solist oldu.

2021’de Sergei Yerokhin, “I Musici” ile birlikte çıkacağı turnede Avrupa’nın her yerinde birçok konser verecek. “I Musici” nin 70.yıldönümüne adanmış bu konser turunda , “I Musici +Sergei Yerokhin” İspanya’nın en ünlü festivali ile başlayacak turlarında harika bir repertuar eşliğinde Avrupa önemli müzik başkentlerini ziyaret edecekler.

Video Galeri