Simon GHRAICHY (Piyano)
Simon Ghraichy

Biyografi

Meksika ve Lübnan kökenli ünlü Fransız piyanist Simon Ghraichy, zengin, çeşitli kültürel etkilerle tanımlanan benzersiz kişisel tarzıyla ünlüdür.

Akranları tarafından kusursuz virtüözlüğü ve dikkat çekici sanatsal zevke sahip ve her yaş grubundaki seyirciye ulaşabilen nadir sanatçılardan biri.

Böylelikle, Berliner Philharmoniker, Théâtre des Champs-Elysées ve Carnegie Hall gibi prestijli mekanlarda gerçekleşen Ghraichy’nin konserlerinde izleyicilerinin yaş ortalamalarında dramatik bir düşüşe tanık olundu.

Simon Ghraichy, çok sayıda ödül kazanmadan ve uluslararası bir kariyere başlamadan önce, Ulusal Konservatuvar Ulusal Supérieur de Musique de Paris’te (CNSMDP) Michel Béroff ve Daria Hovora gibi ustalardan ve Helsinki’deki Sibelius Akademisi’nde Tuija Hakkila gibi ustalardan eğitim aldı.

Ghraichy, beş kıtadaki müzik salonlarında orkestralarla, oda müziği ve solo resitallerde solist olarak sahne aldı: Bunların arasında New York’taki Carnegie Hall ve Washington DC’deki Kennedy Center, Paris’teki Théâtre des Champs-Elysées, Versailles Kraliyet Operası, Berliner Almanya’da Philharmonie, Lima’da Gran Teatro Nacional, Bogotà’da Teatro Mayor ve Fransa, Almanya, Hollanda, Finlandiya, Norveç, Avustralya, Peru, Meksika, Küba, Brezilya, Mısır’da pek çok mekânı sayabiliriz. Ayrıca katıldığı festivaller arasında NY Bard Müzik Festivali, Lübnan’daki Baalbeck Uluslararası Festivali, Fransa’daki Aix-en-Provence Festivali, Liège Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile Festival de la Chaise-Dieu sayabiliriz.

Simon Ghraichy, 2017 yılında Deutsche Grammophon ile çok özel bir kayıt sözleşmesi imzaladı. Sarı Etiketli CD’si HERITAGES, 4 Mart 2017’de Paris’te Théâtre des Champs-Elysées’nin saygın sahnesinde tanıtımı gerçekleştirildi ve klasik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Yine 2019 da Deutsche Grammophon dan çıkan “33” adlı kaydı üstün bir başarıya ulaştı. Ghraichy’nin diskografisi yer alan ” Liszt’in B Minör Sonatı, Schumann Kreisleriana ve tamamen Liszt’in Opera” transkripsiyonları” ve yorumlarına adanmış bir birinden güzel kayıtlar yar almaktadır.

Video Galeri