The Phaeton Piano Trio (Piyano)
The Phaeton Piano Trio

Biyografi

Phaeton Piyano Trio Avrupa’nın saygın ve alanlarında virtüöz kabul edilen keman sanatçısı Friedemann Eichhorn, çellist Peter Hörr ve piyanist Florian Uhlig’in bir araya gelmesi ile kurulmuş bir Alman oda müziği üçlüsü.

Trio, her birinin sahip olduğu başarılı solistlik kariyerlerinde ulaştıkları noktayı baz alarak oda müziği alanında da zirveye ulaşmak hedefiyle uluslararası düzeyde heyecan verici oda müziği gruplarından biri olmak ve dünyanın en saygın salonlarında konserler vermek inancıyla ile kurulmuş.

Phaeton Piyano Trio‘nun her bir üyesinin yaklaşık 20 yıllık solo kariyerlerin boyunca dünyanın önde gelen hemen hemen tüm konser salonlarında performans göstermiş olmalarının sağladığı prestijle kuruldukları günden itibaren bu saygın salonlarda sahneye çıkmaktalar.

Phaeton Piyano Trio 2020 yılında ilk Şili’de, Santiago “Fondacion Beethoven” da verdikleri konserle başlayan ve çok başarılı geçen Güney Amerika turnelerinin hemen akabinde çıktıkları ilk Amerika turnesinde Washington Kongre Kütüphanesi, New York Frick Müzesi gibi saygın mekânlarda verdikleri konserleri ile Amerika basınında kendilerinden söz ettirdi. Aslında üçlünün 2020 – 21 yıllarında onlarca konseri küresel salgın nedeniyle hepsi iptal edild. Phaeton Piyano Trio yeni sezonda gelen konser davetleriyle dolu dolu bir 2021-22 sezonuna start verdi.

Trio 2021-22 sezonunda Hänssler Classic’le yaptıkları anlaşma çerçevesinde ön hazırlıklarını pandemi sürecinde tamamladıkları arasında “Schumann Piyanolu Trio” eserlerini de kaydedecekleri CD projelerine başlıyor.

Türk klasik müzikseverler, özellikle İstanbullu ve Fazıl Say’ı yakından takip eden klasik müzikseverler keman virtüözü Friedemann Eichhorn’u hemen tanıyacaklardır. Say & Eichhorn uzun zamandır birlikte çalışmakta, kayıt projelerine imza atmakta. Ayrıca Friedemann Eichhorn, Fazıl Say’ın bestelediği keman konçertolarının Avrupa’nın dört bir yanındaki konser salonlarında başarıyla icra etmektedir.

Say & Eichhorn ikilisi geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleşen İKSV Müzik Festivali’nde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava sahnesinde Fazıl Say’ın “ Keman Sonatı No.2” nin hem Türkiye hem de dünya prömiyerini gerçekleştirdikleri harika bir performans sergilediler.

Eichhorn 2021 yaz sezonunda Spoleto Festivali’nde birlikte sahneye çıktığı şef Antonio Pappano yönetimindeki “Santa Cecilia di Roma” orkestrası eşliğinde yine “Fazıl Say – Keman Konçertosu”nu çaldı ve Fazıl Say’ın keman konusunda gerçekten çok bilgili olduğunu ve onun eserlerini çalmaktan büyük mutluluk duyduğu ifade ediyor.

Friedemann 2020’de duayen şef Christoph Eschenbach yönetimindeki Alman Radyo Filarmoni ile birlikte Naxos için kaydettiği “Fazıl Say Tüm Keman Eserleri” CD’si ile saygın eleştirmenlerden büyük övgüler kazandı.

Friedemann önümüzdeki yıllarda Fazıl Say ve Schott Music ile olan işbirliğine devam edecek. Başarılı kemancı Christoph Eschenbach yönetiminde ilk defa Berlin Konzerthaus Orkestrası ve Hong Kong Filarmoni Orkestrası ile birlikte sergileyeceği konserleri işaret etmekte.

Üçlünün belkemiği çellist Peter Hörr 2020/21’de dikkat çekici bir CD kaydı yayınladı. Daha önce yaptıkları kayıtla Opus Klassik’e aday gösterildiği ünlü piyanist Liese Klahn ile birlikte Beethoven’ın tüm piyano & çello eserlerini Deutschlandfunk ve Klasik Stiftung Weimar himayesinde bir CD’de toplayarak kaydetti. Ünlü Alman klasik müzik kanalı BR Klassik bu kayda dair şu ifadeleri kalem almış:

“Peter Hörr ve Liese Klahn’ın çalışlarındaki tazelikleri ve dürtüsellikleri tek kelime ile harika. Beethoven’ın icra edilen eserlerinde her zaman enstrümanların nefes aldığını, cümle kurduğunu ve adeta şarkı söylediğini duyma isteğini sonuna kadar yerine getiren bu kayıtlarında sergiledikleri performansta dinleyenin bire bir duyabildiğini eşsiz bir kayır olmuş”

Peter Hörr başarılı bir çellist olmasının yanı sıra şeflik kariyerinde attığı emin ve sağlam adımlarla sürekli kendinden bahsettirmekte. Peter 2022 sezonunda İsviçre’de Orchestre le Phénix ile Schubert’in senfonilerini ve Haydn’ın “Re Majör Çello Konçertosu” eserlerinin icrasında hem solist olarak çalacak hem de şef olarak orkestrayı yönetecek.

Ve grubun son üyesi piyanist Florian Uhlig, çok uzun yıllar emek verdiği ve 12. yılını dolduran büyük “Schumann Projesi”nde 15. CD’sine imza atarak Avrupa’da büyük bir yankı uyandırdı. 2021 Londra Kraliyet Müzik Akademisi “Onursal Üyelik”ine layık görülen Uhlig kendisi ile SWR 2 radyosu için yapılan röportajda bu projesine dair düşüncelerini şöyle aktardı.

“ 12 yıl önce Hänssler Klasik için Robert Schumann’ın solo piyano için bestelediği tüm eserleri kaydetmeye başladığım bu büyük projenin zirvesi olarak nitelendirebileceğim 15. CD’mizi yayınlamış olmanın gururuna sahibim. Ve bu proje son 12 yıl boyunca beni gerçekten çok meşgul tuttu.”

Azim ve kararlılıkla bugüne ulaşan Robert Schumann’ın yazdığı tüm solo piyano eserlerini içinde barındıran bu inanılmaz proje “ 2021 Alman Kayıt Eleştirmenler Ödülü” nü kazanarak fazlası ile hak ettiği övgü ve takdire sahip olmuş.

“Alman Kayıt Eleştirmenleri (Preis der Deutschen Schallplattenkritik)”, yılın ödülüne layık gördükleri piyanist Florian Uhlig ve bu benzersiz çalışması için şu sözleri sarf etmiş.

“Yetersiz piyanist Schumann!!!, son derece virtüöz olan deneysel, kontrpuanın fevkalade özgür formları ile birlikte, aforizmanın öğretime uygun edebiyatın yanında durduğu bir piyano eseri yarattı. Birçoğunu birkaç kez revize etti. Ancak genellikle, her zaman en iyi sürüm olmasalar bile, yalnızca en son yayınlanan basılı sürümleri çalınmaktadır. Piyanist Florian Uhlig, Schumann’ın tüm solo piyano parçalarının tamamının ilk defa ve eksiksiz kritik kaydını tamamlayarak, sonunda bu geleneğe bir değişiklik getiriyor. Bu muhteşem bir kayıt! Bu 15 CD, mucizeler sandığında çıkmışçasına, Schumann’ı memnun edecek sofistike piyano şiiriyle sunulan, hiç yayınlanmamış eserleri, eskizleri ve geçmişte eserden çıkarılan bölümler de dahil olmak üzere tüm versiyonları ile adeta keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. On – on iki yıl önce, ilk CD çıktığında, jüri üyemiz Peter Cossé, Uhlig’i “biçim ve derinliği”, “ateş ve cesareti birleştiren kusursuz bir teknikte harmanlayan bir yorumcu” olarak övmüştü, bugün hâlâ öyle…

Florian, 2021- 22 sezonu için önemli olduğunu ifade ettiği, 1533 kurulmuş Almanya’nın hâlâ faaliyetlerini sürdüren en köklü orkestralarından biri olan “Mecklenburgische Staatskapelle Schwerin” orkestrasıyla “misafir sanatçı” olarak Franz Liszt’in “Piyano Konçertosu No. 2.” yi de çalacağı bir dizi konserler serisinde solistlik yapması için davet edilmiş.

Birbirinden çarpıcı kariyerlere sahip keman sanatçısı Friedemann Eichhorn, çellist Peter Hörr ve piyanist Florian Uhlig hem solist hem de Phaeton Piyano Trio olarak 2021 Eylül ayından itibaren “Türkiye / Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Türki Cumhuriyetler / Mena & Ortadoğu Bölgesi”nde KAM MANAGEMENT tarafından temsil edilmektedir.

Video Galeri