Yoonie HAN (Piyano)
Yoonie Han

Biyografi

“Akıcı tonları, şiirsel ifadeleri ve ilahi şarkı söyleyen melodileri”
Cincinnati Inquirer

“Canlı görüntüler çizen karmaşık dokular için müzikal hayal gücü ve hissi”
Washington Post

Uluslararası mecralarda bir çok övgüye layık bulunan Güney Koreli piyanist Yoonie Han, dünyanın dört bir yanındaki büyük konser salonlarında düzenlenen birçok seçkin uluslararası yarışmada zarif performansıyla büyük ödüller kazandı.

2009’da Yoonie Han, “Gawon Müzik Ödülü” ile küresel şöhret için en umut verici potansiyele sahip 17-31 yaş arası en parlak piyanist” olarak onurlandırıldı. Washington Uluslararası Piyano Yarışması, Fulbright Konçerto Yarışması, Dünya Piyano Yarışması, Kosciuszko Chopin Yarışması, Juilliard’ın Gina Bachauer Piyano Yarışması, Juilliard’ın Frederich Nordmann Piyano Yarışması, Juilliard’ın Chopin Piyano Yarışması, Müzik Öğretmenleri Ulusal Birliği Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü aldı Nena Wideman Piyano Yarışması, Helsinki Maj Lind Uluslararası Piyano Yarışması, Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü, Concorso Pianistico Ettore Pozzoli Internaziole, Valencia-Paterna Uluslararası Piyano Yarışması ve Rencontre Uluslararası Piyano Yarışmalarında büyük ödüller aldı. Kore Ulusal Müzik Yarışması’nda 2001 yılında aldığı büyük ödülün ardından, Kore Kültür Bakanlığı tarafından “En Umut Veren Genç Sanatçı” ünvanı layık görüldü.Yonnie, “İtalyan Akademisi Vakfı” tarafından verilen “Brava!” ödülünün de sahibi ve “London Keyboard Trust”tan ödüllü bir sanatçıdır.

13 yaşında Seul Sanat Merkezi’nde Seul Filarmoni Orkestrası ile solo çıkışını yapan Han, o zamandan beri Berliner Senfoni, Buffalo Filarmoni, Helsinki Filarmoni, Houston Senfoni, Banff Festival Orkestrası, Cincinnati Senfoni Orkestrası, Santa Cruz Senfoni, Artosphere Festival Orkestrası, I Pomeriggi Musicali di Milan, Kore Gangnam Senfoni Orkestrası, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, New Jersey Festival Orkestrası, New Amsterdam Orkestrası, Güney New Jersey Filarmoni Orkestrası ve Juilliard Senfoni Orkestrası gibi dünyaca ünlü orkestralar eşliğinde konserler verdi. Zarif, duyarlı ve güçlü bir piyano virtüözü olan Yoonie Han, Berlin Filarmoni, Concertgebouw, Lincoln Center, Carnegie Hall, Kennedy Center, Cathedral of St. John the Divine, Frick Collection, Symphony Space, Tanglewood Festival gibi ünlü mekanlarda çaldı. , İtalya’da Bergamo Festivali, Paris’te Salle Cortot ve Kore’de Sejong Gösteri Sanatları Merkezi gibi saygın konser salonlarında performanlar sergiledi. 2012-13’te Fulbright Vakfı’nın destekleriyle ABD ve Avrupa’daki tüm büyük Steinway Salonlarında muhteşem konserler verme ayrıcalığına sahip oldu.

Han, Steinway Records ile üç albüm kaydetti. İlk albüm ‘Love and Longing’ (2014) WQXR’de “Haftanın Albümü” oldu ve Billboard Classical Chart’ta İlk 21’e girdi. İkinci albüm, ‘Goyescas’ (2017), besteci Enrique Granados’un doğumunun 150. yıldönümü münasebetiyle yayınlandı. Üçüncü albüm, Reynaldo Hahn’ın tam ‘Le Rossignol Éperdu’ (2019) albümünü klasik müzikseverlerle buluştu. Bir önceki albümü ‘Romantic Piano’ (2013) Concert Artists Guild’de yayınlandı. Solo piyano kariyerinin yanı sıra kendini oda müzisyenliğine adamış bir sanatçı.Han, Gloriosa Piano Trio’nun kurucusu ve piyanisti olarak oda müziği yapmaktadır. Üçlünün ilk albümü (2019) Centaur Records etiketiyle yayınlandı.

Yoonie Han, lisans derecesini Curtis Müzik Enstitüsü’nden, Yüksek Lisans derecesini Juilliard Okulu’ndan ve Doktora derecesini Stony Brook Üniversitesi’nden aldı.
2015-18 yıllarında Bilkent Üniversitesi’nde Piyano Yardımcı Doçent oldu. İstanbul Uluslararası Piyano Festivali ve Türkiye’deki Steinway Ödülü’nün kurucusu ve Sanat Yönetmenidir. Halen Hong Kong Baptist Üniversitesi’nde Piyano Yardımcı Doçentidir.

Yoonie Han, bir “Steinway Sanatçısı”dır.

Video Galeri