Guillermo Fronco LOPEZ (Viyola)
Guillermo Franco Lopez

Biyografi

İspanyol viyola sanatçısı Guillermo Franco, Madrid’deki Auditorio Nacional, Laeiszhalle Hamburg, Berlin Philharmonie ve Konzerthaus gibi dünyaca ünlü salonlarda bir çok konser gerçekleştirdi.

Genç sanatçı Accademia Chigiana di Siena, Berlin Young Euro Classics Festspiele, Le Diecigiornate di Brescia ve Berlin Oda Solistleri konselerlerinde viyola sanatçısı olarak yer aldı.

Yetenekli viyolacı Murcia’daki Gabarron Vakfı konser serisinde , Orpheus Quartet üyeleri ile İsviçre’deki Kurt Pahlen Festivali’nde, ve Casals Festivali’nde Boris Garlitsky, Mihaela Martin, Phillipe Muller ve Felicity Lott gibi sanatçılarla aynı sahnede performans sergiledi.

Guillermo Franco sanatçı bir ailenin çocuğu olarak doğdu, ilk viyola derslerini yedi yaşında memleketi İspanya Murcia’da aldı. Darling Dyle, Antonio Clares ve Emile Cantor gibi sanatçılardan aldığı üniversite öncesi eğitimden sonra, Sanat Üniversitesi’nde Hartmut Rohde ile eğitimine devam etmek ve Artemis Quartet ile çalışabilmek için Berlin’e taşındı. Bu dönem içinde genç sanatçı Ministerio de Cultura de España, Madrid, Consejería de Cultura de Murcia ve İsviçre’deki Basler Versicherungen gibi kurumlar tarafından verilen birçok bursu kazandı. Başarılı viyolacı daha sonra kazandığı ABRSM bursuyla Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde Berent Korfker ile çalışmalarına devam etti .

Guillermo Franco 2006’dan beri son yılların en gözde luthierlerinden Fransız Stephan von Baehr’in Paris’te ürettiği nadide bir viyolayı çalma ayrıcalığına sahip.