Isabel VILLANUEVA (Viyola)
Isabel Villanueva

Biyografi

Karizmatik ve etkileyici performanslarıyla, viyolanın ses güzelliğini tanıtma tutkusunu birleştiren Isabel Villanueva, günümüzün en değerli viyolacılarından biri konumundadır.

2015’te İspanyol Ulusal Yayın Kurumu (RNE) tarafından verilen İspanya’nın prestijli “El Ojo Crítico” ödülü’ne layık görülen ve 2019’da da Madrid Topluluğu Kültür Ödül’nü de almasıyla her iki ödüle sahip ilk ve tek viyolacı olarak başarısı literatürde yerini aldı.

18 yaşında TVE’de yayınlanan Radyo Televizyon İspanyol Senfoni Orkestrası ile birlikte solist olarak Bartók Viyola Konçertosunu icra etti. O zamandan beri Moskova Solistleri, Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası, Real Philharmonia de Galicia, Kastilya ve Leon Senfoni Orkestrası, Lübnan Filarmoni, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Yeni Rusya Devlet Senfoni Orkestrası ve Zagreb Solistleri gibi birçok orkestrayla solist olarak sahneye çıktı. Michel Plasson, Jacek Kaspszyk, Yaron Traub, Paul Daniel, Andres Mustonen, Jorge Mester, Christian Vásquez ve Lior Shambadal gibi ünlü şeflerle konserler verdi.
Piyanist François Dumont ile kaydettiği ilk albümü Bohèmes (IMMStage 2017), The Strad, Pizzicato Magazine, Scherzo, Melómano tarafından ödüllendirildi ve İspanyol Bağımsız Müzik Ödülleri’nde (Premios MIN) 2018 Yılın En İyi Klasik Albümü ödülüne layık görüldü.

Villanueva, Avrupa, Çin, Latin Amerika, Rusya , Orta Doğu ve birçok farklı ülke ve kıtada solist olarak davet alıp sahneye çıktı. 2013’te İran’da resitaller düzenleyen ilk yabancı viyolacı oldu. St.Petersburg Filarmoni Büyük Salonu, Guangzhou’daki Xinghai Konser Salonu, Bath Müzik Festivali, Slovenya Filarmoni Salonu, Kopenhag’daki Royal Court Tiyatrosu, Auditorio Nacional de Madrid, Palau de la Música Catalana, Sociedad Filarmónica de Lima, Bogotá’da ki Auditorio León de Greiff, Estonya Konser Salonu, Beyrut Toplantı Salonu, Rottweil Müzik Festivali, Londra’daki Wigmore Salonu ve Tahran’daki Roudaki Salonu gibi mekân ve festivallerde resitaller ve konçertolar gerçekleştirdi.

Özellikle S.Gubaidulina, A.García-Abril, M.Sotelo, G.Khayam, J.Cervelló, H.Khoury, T.Marco gibi bestecilerle işbirliği yapan sanatçı, kendisine bu besteciler tarafından ithaf edilmiş pek çok eserin dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir. Diskografisinde José Zárate’in Extremadura Orkestrası (Sony Classical 2017) ile yazdığı Viola Konçertosu da bulunmaktadır.

Tutkulu bir oda müzisyeni olarak ta bilinen Villanueva , Prazak Quartet, Alexander Sitkovetsky, Tedi Papavrami, Olivier Charlier, Victor Julien-Laferrière, Leonard Elschenbroich, Rafael Aguirre, Iddo Bar-Shaï ve François Dumont ile birlikte oda müziği konserleri gerçekleştirdi.
Isabel Villanueva, Valencia’daki Higher School of High Performance Music’te (ESMAR) ve diğer birçok uluslararası kurumunda profesör ünvanı ile akademik kariyerini sürdürmektedir.

Isabel, 1988’de Pamplona’da (İspanya) doğdu ve müzik eğitimine memleketinde başladı ve daha sonra Londra, Siena, Cenevre’de profesörler I. Sulyga, L. Power, N.Imai ve Y.Bashmet ile çalışmalarını sürdürdü. Petersburg’da Mravinsky Yarışması, Moskova’da Yuri Bashmet Yarışması ve Çek Cumhuriyeti’nde Beethoven Yarışması gibi yarışmalarında birçok ödüller kazandı.

İnsan ve çevre duyarlılığı yüksek olan sanatçı, Cenevre’deki Prim’Enfance Vakfı’nın da “Kültür Elçisi” görevini yürütmektedir.

Isabel Villanueva 1670 Turin’de Enrico Catenar tarafından imal edilmiş nadir bir viyola çalmaktadır. Sanatçı viyolasında Thomastik Infeld ürettiği özel telleri kullanmaktadır.

Video Galeri