Lech Antonio USZYNSKI (Viyola)
Lech Antonio Uszynski

Biyografi

Lech Antonio Uszynski, neslinin gelecek vaat eden viyolacılarından biri olarak ortaya çıktı. Kendisi, tutkulu sanatı ile dünya çapında ismi duyulan ve benimsenen, son derece yetenekli bir sanatçıdır.

Elbphilharmonie Hamburg, Tonhalle Zurich, Konzerthaus Berlin, Herkulessaal Munich Laieszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart, Meistersingerhalle Nürnberg, Beethovenhalle Bonn, Konzerthaus Wien, Szczecin Philharmony ve daha pek çok mekanda solist olarak yer aldı.
Başarılı viyola sanatçısının oda müziğini işinin ve yaşamının en önemli unsuru olarak nitelendirmekte.
Lech Antonio solo kariyerinin yanı sıra, Kioi Hall Tokyo, Wigmore Hall London ve NCPA Beijing gibi dünya çapında büyük sahnelerde başarıyla performanslar sergileyen Stradivari Quartet’in bir üyesdir.

2019 yılında piyanist Andriy Dragan ile birlikte kaydettiği solo albümü “Progetto Gibson” RCA Red Seal (Sony Classical) tarafından piyasaya sürüldü. 2018’de Stradivari Quartet’le RCA Red Seal için eksiksiz Schumann Kuartet ve Schuberts G-Major Kuartet No. 15 olarak iki albüm çıkardı.
2011de Lech Antonio, Steve Reich topluluğu Steve Reich’in EMI Classics için yaylı çalgılar kuarteti “Different Trains” ve “Triple quartet” in üyesi olarak kayıtlar yaptı. Aynı yıl, Stradivari Kuartet ile Mozart’ın “Prusya” kuartetlerini içeren yeni kaydı Ekim ayında yayınlandı.

Uszynski yıllar içinde Schleswig-Holstein, Rheingau Festivali, Kissinger Sommer, Interlaken Classics, Stradivari Festival Cremona, Lviv’de “Contrast” Festivali, NCPA Beijing konser serisi gibi uluslararası festivallerde düzenli olarak solist ve oda müzisyeni olarak yer almaktadır. Lars Vogt, Christian Tetzlaff, Vilde Frang, Antoine Tamestit, Dmitri Siktovetsky, Thomas Demenga, Sabine Toutain, Danjulo Ishizaka, Yulianna Avdeeva, Marc Bouchkov, Christian Poltera gibi ünlü sanatçılarla birlikte oda müzisyenliği yaptı.
Ayrıca başarılı sanatçı öğretmenlik tutkusunu yerine getirebileceği festival ve konservatuarlara düzenli olarak “Konuk Profesör” olarak davet edilmektedir.

Lech Antonio Uszynski, Polonyalı bir müzisyen ailesinin oğlu olarak 1986’da İtalya’nın Padova kentinde doğdu. Zürih’te Profesör Ana Chumachenco ve Profesör Zakhar Bron’dan keman eğitimi aldığı İsviçre’de büyüdü. Burada 2007 yılında üstün başarı ile Master derecesini elde etti. Prof. Gerard Wyss sınıfını tamamlayarak oda müziği diploması aldı. Rudolf Barshai’den viyola performansı için ilham aldı ve çalışmalarını Zürih’teki ZHdK’da Prof. Michel Rouilly ile bitirdi. Lech Antonio, çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül ve yarışmanın ödül sahibidir.

Lech Antonio Uszynski, 2010-2017 yılları arasında dünyada kalan 9 Stradivari viyolasından biri olan “Stradivari Vakfı Habisreutinger” ait“Gibson” 1734″ şahsına çalması için verilmesiyle ayrıcalıklılar sınıfına dahil oldu.
Başarılı sanatçı şu anda kendine ait nadir bulunan Usta H. Willems tarafından üretilmiş 1690 bir viyola ile performanslarını sergilemekte.

Lech Antonio Uszynski dünyaca ünlü tel üreticisi “Thomastik-Infeld Özel Sanatçıları”ndan biri olup ve viyolasında “Vision Solo” tellerini kullanmakta.

Video Galeri